VLC - Trans - en to cs translation catalogue (3055 entries)

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
cs: 
    Obsah vypsán do souboru vlc-help.txt

en: 
    Press the RETURN key to continue...
cs: 
    Pro pokračování stiskněte klávesu ENTER...

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
cs: 
    Varování: Pokud nemůžete přistupovat k uživatelskému rozhraní programu, otevřete příkazovou řádku, běžte do adresáře, kde je nainstalován přehrávač VLC, a spusťte příkaz "vlc -I qt"

en:  (default disabled)
cs:  (ve výchozím nastavení vypnuto)

en:  (default enabled)
cs:  (ve výchozím nastavení zapnuto)

en:  .                      Show/Hide hidden files
cs:  .                      Zobrazit/skrýt skryté soubory

en:  <enter>                Add the selected file to the playlist
cs:  <enter>                Přidat vybraný soubor do seznamu skladeb

en:  <left>,<right>         Seek -/+ 1%%
cs:  <vlevo>,<vpravo>         Přejít -/+ 1%%

en:  <space>                Add the selected directory to the playlist
cs:  <space>                Přidat vybraný adresář do seznamu skladeb

en:  <space>                Pause/Play
cs:  <mezerník>                Pozastavit/Přehrát

en:  <up>,<down>            Seek +/-5%%
cs:  <nahoru>,<dolu>            Přejít +/-5%%

en:  B                      Show/Hide filebrowser
cs:  B                      Zobrazit/skrýt prohlížeč souborů

en:  Position : %s/%s
cs:  Pozice : %s/%s

en:  Source   : %s
cs:  Zdroj   : %s

en:  Source: <no current item>
cs:  Zdroj: <no current item>

en:  Volume   : ----
cs:  Hlasitost   : ----

en:  days
cs:  dní

en:  f                      Toggle Fullscreen
cs:  f                      Přepnout mezi zobrazením na celou obrazovku

en:  s                      Stop
cs:  s                      Zastavit

en: "%s" is no audio encoder.
cs: "%s" není kodér zvuku.

en: "%s" is no video encoder.
cs: "%s" není kodér videa.

en: %i items
cs: %i položek

en: %i tracks
cs: %i stop

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
cs: %s
    Stahuji... %s/%s %.1f%% dokončeno

en: %s
    Downloading... %s/%s - %.1f%% done
cs: %s
    Stahuji... %s/%s - %.1f%% dokončeno

en: %s (Encoded Output)
cs: %s (kódovaný výstup)

en: %s bytes
cs: %s bytů

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
cs[0]: %u modul nebyl zobrazen, protože má pouze pokročilé možnosti.
cs[1]: %u moduly nebyly zobrazen, protože mají pouze pokročilé možnosti.
cs[2]: %u modul; nebylo zobrazen, protože mají pouze pokročilé možnosti.

en: &About
cs: O &aplikaci

en: &Advanced Controls
cs: &Pokročilé ovládání

en: &Advanced Open...
cs: &Pokročilé otevírání...

en: &Apply
cs: &Použít

en: &Aspect Ratio
cs: &Poměr stran

en: &Audio
cs: &Zvuk

en: &Cancel
cs: Z&rušit

en: &Chapter
cs: &Kapitola

en: &Clear
cs: &Smazat

en: &Close
cs: &Zavřít

en: &Codec Information
cs: Informace o &kodeku

en: &Crop
cs: Oř&ez

en: &Decrease Volume
cs: &Snížit hlasitost

en: &Deinterlace
cs: O&dstranit prokládání

en: &Deinterlace mode
cs: Režim &odstranění prokládání

en: &Disc
cs: &Disk

en: &Effects and Filters
cs: &Efekty a filtry

en: &Enqueue
cs: &Zařadit do fronty

en: &Faster
cs: &Rychleji

en: &File
cs: &Soubor

en: &Filter:
cs: &Filtr:

en: &Fingerprint
cs: &Otisk

en: &Fullscreen
cs: Na celou o&brazovku

en: &Fullscreen Interface
cs: &Režim celé obrazovky

en: &General
cs: &Obecné

en: &Go
cs: Pře&jít

en: &Help
cs: Nápo&věda

en: &Hide VLC media player in taskbar
cs: Sc&hovat přehrávač VLC na panelu úloh

en: &Increase Volume
cs: Zvýšit hlas&itost

en: &Jump Forward
cs: &Skok vpřed

en: &Manage
cs: &Spravovat

en: &Media
cs: &Média

en: &Messages
cs: Z&právy

en: &Mute
cs: &Umlčet

en: &Network
cs: &Síť

en: &No
cs: &Ne

en: &Open File...
cs: Otevřít sou&bor...

en: &Open Media
cs: &Otevřít médium

en: &Play
cs: &Přehrát

en: &Playback
cs: &Přehrávání

en: &Preferences
cs: &Nastavení

en: &Quit
cs: U&končit

en: &Recheck version
cs: &Překontrolovat verzi

en: &Reset Preferences
cs: &Obnovit nastavení

en: &Save
cs: &Uložit

en: &Save Metadata
cs: &Uložit Metadata

en: &Save To Playlist
cs: Uložit do &seznamu skladeb

en: &Save as...
cs: &Uložit jako...

en: &Search:
cs: &Hledat:

en: &Select
cs: &Vybrat

en: &Start
cs: &Spustit

en: &Stereo Mode
cs: Režim &stereo

en: &Stop
cs: Za&stavit

en: &Stream
cs: &Proud

en: &Stream...
cs: &Proud...

en: &Track Synchronization
cs: Synchronizace sto&py

en: &VLM Configuration
cs: Nastavení &VLM

en: &Verbosity:
cs: &Podrobnost:

en: &View
cs: Po&hled

en: &Visualizations
cs: &Vizualizace

en: &Yes
cs: &Ano

en: &Zoom
cs: &Zvětšit

en: (Delayed)
cs: (pozdrženo)

en: (no item is being played)
cs: (žádná položka není přehrávána)

en: +----[ Remote control commands ]
cs: +----[ Příkazy dálkového ovládání ]

en: +----[ end of help ]
cs: +----[ konec nápovědy ]

en: +-[Incoming]
cs: +-[Příchozí]

en: +-[Streaming]
cs: +-[Proudové vysílání]

en: 0.35 (same as DVB-S)
cs: 0.35 (stejné jako DVB-S)

en: 0/90/180/270/mirror
cs: 0/90/180/270/zrcadlit

en: 1 KHz
cs: 1 kHz

en: 10 bits
cs: 10 bitů

en: 12 KHz
cs: 12 kHz

en: 14 KHz
cs: 14 kHz

en: 15 bits
cs: 15 bitů

en: 16 KHz
cs: 16 kHz

en: 16 bits
cs: 16 bitů

en: 1:1 Original
cs: 1:1 Původní

en: 1:2 Half
cs: 1:2 Polovina

en: 1:4 Quarter
cs: 1:4 Čtvrtina

en: 1:File
cs: 1:Soubor

en: 2 KHz
cs: 2 kHz

en: 2 Pass
cs: 2 průchody

en: 24 bits
cs: 24 bitů

en: 2:1 Double
cs: 2:1 Dvojité

en: 3 KHz
cs: 3 kHz

en: 32 bits
cs: 32 bitů

en: 4 KHz
cs: 4 kHz

en: 525 lines / 60 Hz
cs: 525 řádků / 60 Hz

en: 6 KHz
cs: 6 kHz

en: 625 lines / 50 Hz
cs: 625 řádků / 50 Hz

en: 8 KHz
cs: 8 kHz

en: 8 bits
cs: 8 bitů

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
cs: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Vítejte v nápovědě pro VLC media player</h2><h3>Dokumentace</h3><p>Dokumentaci k VLC najdete na VideoLAN <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a>.</p><p>Pokud jste ve VLC media player nováček, přečtěte si<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Úvod do VLC media player</em></a>.</p><p>Zde najdete nějaké informace o tom, jak používat přehrávač:<br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>Jak přehrát soubory s VLC media player</em></a>" dokument.</p><p>Pro všechny ukládání, zpracování, transkódování, kódování, multiplex a streamování úkolů, byste měli najít užitečné informace na <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Dokumentace Streamingu</a>.</p><p>Pokud si nejste jisti s terminologií, poraďte se s <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">databází znalostí</a>.</p><p>Chcete-li porozumět hlavním klávesovým zkratkám, přečtěte si stránku: <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">zkratky</a>.</p><h3>Pomoc</h3><p>Než položíte jakýkoliv dotaz, tak se převědčte, jestli to už někdo neudělal za vás: <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>Zde se dá hledat pomoc:  <a href="http://forum.videolan.org">Fórum</a>, a <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">Mailing-listy</a> nebo náš IRC kanál (<em>#videolan</em> na irc.freenode.net).</p><h3>Přispět na projekt</h3><p>Můžete pomoci projektu VideoLAN tím, že darujete část svého času na pomoc komunitě. Můžete navrhnout skiny (vzhled) rozhraní, překládat dokumentace, testovat a kód, apod... Můžete také darovat finanční prostředky a materiál, aby jste nám pomohli. A samozřejmě, můžete <b>propagovat</b> VLC media player.</p></body></html>

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
cs: Je dostupná nová verze VLC (%1.%2.%3%4).

en: A positive value means that the audio is ahead of the video
cs: Kladná hodnota znamená, že zvuk předstíhá video

en: A positive value means that the subtitles are ahead of the video
cs: Kladná hodnota znamená, že titulky předstíhají video

en: A->B Loop
cs: Smyčka A->B

en: A/52 audio packetizer
cs: Paketizér zvuku A/52

en: A/52 parser
cs: Analyzátor A/52

en: ADPCM audio decoder
cs: Dekodér zvuku ADPCM

en: AES key file
cs: Soubor klíče AES

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
cs: Paketizér zvuku AES3/SMPTE 302M

en: ALSA audio output
cs: Zvukový výstup ALSA

en: AM radio
cs: AM rádio

[ctx: ASCII]
en: VLC media player
cs: Multimediální přehrávač VLC

en: ASF muxer
cs: Multiplexer ASF

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
cs: Velikost paketu ASF - výchozí je 4096 bytů

en: ASX playlist import
cs: Import seznamu skladeb ASX

en: AVI demuxer
cs: Demultiplexer AVI

en: AVI muxer
cs: Multiplexer AVI

en: Abkhazian
cs: Abcházsky

en: Abort
cs: Přerušit

en: About
cs: O aplikaci

en: About VLC media player
cs: O přehrávači VLC media player

en: Above the Video
cs: Nad videem

en: Accelerated video output (Overlay)
cs: Zrychlený výstup videa (Přesah)

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
cs: Přijímat příkazy přes unixový socket místo stdin.

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
cs: Přijímat příkazy přes socket místo stdin. Můžete nastavit adresu a port, se kterými bude rozhraní spojeno.

en: Access advanced options to tweak the device
cs: Přistupte k pokročilým možnostem pro úpravy zařízení.

en: Access module
cs: Přístupový modul

en: Access modules
cs: Přístupové moduly

en: Access output
cs: Přístup k výstupu

en: Access output module
cs: Modul přístupu k výstupu

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
cs: Moduly přístupu k výstupu řídí způsoby, jakými jsou muxované proudy odesílány. Umožňují vynutit použití specifické metody přístupu, ale asi byste to neměli dělat.
    Nastavení umožňuje přiřadit výchozí parametry pro každý přístup.

en: Access to the stream is denied by the server configuration.
cs: Přístup k proudu je odmítnutý kvůli nastavení serveru.

en: Account that will be used for the connection.
cs: Účet pro spojení.

en: Acoustic
cs: Akustická

en: Action
cs: Činnost

en: Actions
cs: Činnosti

en: Activate
cs: Aktivovat

en: Activate Transcoding
cs: Aktivovat překódování

en: Activate the automatic notification of new versions of the software. It runs once every two weeks.
cs: Aktivovat automatické upozornění na nové verze. Spouští se jednou za dva týdny.

en: Activate the updates availability notification
cs: Aktivovat upozornění na dostupnost nových aktualizací

en: Activate updates notifier
cs: Aktivovat upozornění na aktualizace

en: Active regions
cs: Aktivní regiony

en: Active windows
cs: Aktivní okna

en: Actors
cs: Herci

en: Add
cs: Přidat

en: Add &Subtitle File...
cs: Přidat soubor s titulky...

en: Add Directory...
cs: Přidat adresář...

en: Add File...
cs: Přid&at soubor...

en: Add Folder...
cs: Přidat složku...

en: Add Input
cs: Přidat vstup

en: Add Interface
cs: Přidat rozhraní

en: Add Noise
cs: Přidat šum

en: Add Subtitle File...
cs: Přidat soubor s titulky...

en: Add Subtitle File:
cs: Přidat soubor s titulky:

en: Add Subtitles to transcoded video
cs: Přidat titulky do překódovaného videa

en: Add a background
cs: Přidat pozadí

en: Add a shadow
cs: Přidat stín

en: Add logo
cs: Přidat logo

en: Add new Preset...
cs: Přidat nové přednastavení...

en: Add text
cs: Přidat text

en: Add to Playlist
cs: Přidat do seznamu skladeb

en: Add...
cs: Přidat...

en: Additional streaming options
cs: Další možnosti proudu

en: Address
cs: Adresa

en: Address of the CDDB server to use.
cs: Adresa serveru CDDB.

en: Address of the computer to stream to.
cs: Adresa cílového počítače pro proud.

en: Adjust VLC priority
cs: Upravit prioritu VLC

en: Adjustments and Effects
cs: Úpravy a efekty

en: Advanced
cs: Pokročilé

en: Advanced Buttons
cs: Tlačítka pokročilých funkcí

en: Advanced Open File...
cs: Pokročilé otevření souboru...

en: Advanced Options
cs: Pokročilé možnosti

en: Advanced options...
cs: Pokročilé možnosti...

en: Advanced settings
cs: Pokročilá nastavení

en: Advanced settings. Use with care...
cs: Pokročilá nastavení. Používejte s rozvahou...

en: Afar
cs: Afarský

en: Afrikaans
cs: Afrikánský

en: Albanian
cs: Albánský

en: Album replay gain
cs: Zesílení signálu při přehrávání alba

en: All
cs: Vše

en: All Files
cs: Všechny soubory

en: Allow automatic icon changes
cs: Povolit automatické změny ikony

en: Allow cache
cs: Povolit mezipaměť

en: Allow only one instance
cs: Povolit pouze jednu instanci

en: Allow only one running instance
cs: Povolit pouze jednu instanci

en: Allow real-time priority
cs: Povolit real-time prioritu

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it. This option requires the D-Bus session daemon to be active and the running instance of VLC to use D-Bus control interface.
cs: Povolení pouze jediné instance VLC může být občas užitečné, například pokud máte VLC asociováno s některými typy médií a nechcete, aby se pokaždé když otevřete další soubor, spustila nová instance VLC. Toto nastavení vám umožní přehrát soubor v již spuštěné instanci, nebo jej zařadit do fronty. Požaduje ovšem spuštěný D-Bus a spuštěnou instanci VLC pro možnost využití ovládacího rozhraní D-Bus.

en: Allows you to force the aspect ratio of the video.
cs: Umožňuje vynucení poměru stran videa.

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
cs: Umožňuje vám zadat metadata "žánr" vstupu

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
cs: Umožňuje vám zadat metadata "název" vstupu

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
cs: Umožňuje vám zadat metadata "umělec" vstupu

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
cs: Umožňuje vám zadat metadata "autor" vstupu

en: Alternative
cs: Alternativní

en: Alternative Rock
cs: Alternativní Rock

en: Always
cs: Vždy

en: Always &on Top
cs: Vždy &navrchu

en: Always Fit &Window
cs: Vždy přizpůsobit &velikosti okna

en: Always fix
cs: Vždy opravit

en: Always on top
cs: Vždy navrchu

en: Always place the video window on top of other windows.
cs: Vždy umísťovat okno videa nad ostatními okny.

en: Always reset audio start level to:
cs: Vždy obnovit úroveň hlasitosti na:

en: Always visible
cs: Vždy viditelný

en: Always write to the same file
cs: Vždy zapisovat do stejného souboru

en: Amharic
cs: Amhariský

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
cs: Velikost pohybu pro zaznamenání pohybu za gesto myši.

en: Amplification
cs: Zesílení

en: An error occurred while checking for updates...
cs: Při kontrole aktualizací nastala chyba...

en: Angle
cs: Úhel

en: Angle in degrees
cs: Úhel ve stupních

en: Angle in degrees (0 to 359)
cs: Úhel ve stupních (0 až 359)

en: Antenna
cs: Anténa

en: Any field
cs: Jakékoliv pole

en: Appearance
cs: Vzhled

en: Append to existing file
cs: Připojit k existujícímu souboru

en: Append to file
cs: Připojit do souboru

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
cs: Připojit k existujícímu souboru místo jeho přepsání.

en: Application
cs: Aplikace

en: Applications
cs: Aplikace

en: Apply
cs: Použít

en: Arabic
cs: Arabský

en: Arabic (ISO 8859-6)
cs: Arabština (ISO 8859-6)

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
cs: Opravdu si přejete obnovit všechna nastavení pro přehrávač VLC?

en: Are you sure you wish to create the stream?
cs: Opravdu si přejete vytvořit proud?

en: Area
cs: Oblast

en: Armenian
cs: Arménský

en: Arranger
cs: Aranžér

en: Artist
cs: Umělec

en: Artist metadata
cs: Metadata umělce

en: Artwork URL
cs: URL obalu

en: Ascending
cs: Vzestupně

en: Ask for action
cs: Zeptat se na činnost

en: Aspect Ratio
cs: Poměr stran

en: Aspect ratio
cs: Poměr stran

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
cs: Poměr stran (4:3, 16:9). Výchozí hodnota předpokládá pixely ve tvaru čtverce.

en: Aspect ratio: %s
cs: Poměr stran: %s

en: Assamese
cs: Asamský

en: Assign
cs: Přiřadit

en: Attachment
cs: Příloha

en: Audio
cs: Zvuk

en: Audio &Device
cs: Zvukové &zařízení

en: Audio &Track
cs: Zvuková &stopa

en: Audio CD
cs: Zvukové CD

en: Audio CD - Track %02i
cs: Audio CD - Stopa %02i

en: Audio CD device
cs: Zařízení pro zvuková CD

en: Audio CD input
cs: Vstup zvukového CD

en: Audio Channels
cs: Zvukové kanály

en: Audio Delay
cs: Zpoždění zvuku

en: Audio Device
cs: Zvukové zařízení

en: Audio Device: %s
cs: Zvukové zařízení: %s

en: Audio Effects
cs: Zvukové efekty

en: Audio Effects...
cs: Zvukové efekty...

en: Audio Files
cs: Audiosoubory

en: Audio PID
cs: PID zvuku

en: Audio Settings
cs: Nastavení zvuku

en: Audio Spatializer
cs: Prostorový efekt zvuku

en: Audio Track
cs: Zvuková stopa

en: Audio and Subtitles
cs: Zvuk a titulky

en: Audio balance
cs: Vyvážení zvuku

en: Audio bitrate
cs: Datový tok zvuku

en: Audio capture
cs: Záznam zvuku

en: Audio capture (ALSA)
cs: Záznam zvuku (ALSA)

en: Audio capture (PulseAudio)
cs: Záznam zvuku (PulseAudio)

en: Audio channels
cs: Zvukové kanály

en: Audio codec
cs: Zvukový kodek

en: Audio codecs
cs: Kodeky zvuku

en: Audio configuration
cs: Nastavení zvuku

en: Audio delay %i ms
cs: Zpoždění zvuku %i ms

en: Audio delay down
cs: Snížit zpoždění zvuku

en: Audio delay up
cs: Zvýšit zpoždění zvuku

en: Audio desynchronization compensation
cs: Kompenzace de-synchronizace zvuku

en: Audio device is not configured
cs: Zvukové zařízení není nastaveno

en: Audio device name
cs: Název zvukového zařízení

en: Audio encoder
cs: Převodník audia

en: Audio filter
cs: Filtr zvuku

en: Audio filtering failed
cs: Filtrování zvuku selhalo

en: Audio filters
cs: Zvukové filtry

en: Audio filters are used to process the audio stream.
cs: Zvukové filtry se používají pro zpracování zvukových proudů.

en: Audio format for MPEG4 (useable with MPEG TS and MPEG4)
cs: Zvukový formát pro MPEG4 (použitelný s MPEG TS a MPEG4)

en: Audio gain
cs: Zesílení zvuku

en: Audio input
cs: Zvukový vstup

en: Audio input of the card to use (see debug).
cs: Používaný zvukový vstup karty (viz ladění)

en: Audio language
cs: Jazyk zvukové stopy

en: Audio mode
cs: Režim zvuku

en: Audio output channels
cs: Kanály zvukového výstupu

en: Audio output device
cs: Zařízení zvukového výstupu

en: Audio output device (using ALSA syntax).
cs: Výstupní zvukové zařízení (používá syntaxi ALSA).

en: Audio output module
cs: Modul zvukového výstupu

en: Audio output volume step
cs: Velikost kroku při nastavení hlasitosti

en: Audio port
cs: Port zvuku

en: Audio resampler
cs: Převzorkování zvuku

en: Audio samplerate (Hz)
cs: Vzorkovací frekvence zvuku (Hz)

en: Audio settings
cs: Nastavení zvuku

en: Audio track
cs: Zvuková stopa

en: Audio track ID
cs: ID zvukové stopy

en: Audio track synchronization:
cs: Synchronizace zvukové stopy:

en: Audio track: %s
cs: Zvuková stopa: %s

en: Audio visualizations
cs: Vizualizace zvuku

en: Audio volume
cs: Hlasitost audia

en: Audio/Video
cs: Zvuk/video

en: Augment contrast between contours.
cs: Zvětšit kontrast mezi konturami.

en: Author
cs: Autor

en: Author metadata
cs: Metadata autora

en: Authors
cs: Autoři

en: Auto
cs: Automaticky

en: Auto connection
cs: Automatické spojení

en: Auto re-connect
cs: Automaticky obnovit spojení

en: Auto start
cs: Automaticky spustit

en: Auto-playback of new items
cs: Automaticky přehrát nové položky

en: Autodetect subtitle files
cs: Automaticky detekovat soubory s titulky

en: Automatic
cs: Automaticky

en: Automatic brightness
cs: Automatický jas

en: Automatic gain
cs: Automatické zesílení

en: Automatically check for updates
cs: Automaticky kontrolovat aktualizace

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
cs: Automaticky spojit vstupní porty přehrávače VLC k dostupným výstupním portům.

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
cs: Automaticky detekuje název souboru s titulky pokud není žádný název zadán(detekce založena na názvu souboru videa).

en: Automatically preparse files
cs: Automaticky připravit soubory

en: Automatically preparse files added to the playlist (to retrieve some metadata).
cs: Automaticky připravit soubory přidané do seznamu skladeb (pro získání některých metadat).

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
cs: Automaticky zahájit přehrávání seznamu skladeb, jakmile dojde k jeho nahrání.

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
cs: Automaticky se znovu pokusit připojit k proudu v případě náhlého odpojení.

en: Autoscale video
cs: Automaticky roztáhnout video

en: Avantgarde
cs: Avantgarda

en: Avestan
cs: Avestánský

en: Aymara
cs: Aymarský

en: Azerbaijani
cs: Ázerbájdžánský

en: A→B Loop
cs: Smyčka A->B

en: B4S playlist import
cs: Import seznamu skladeb B4S

en: Back
cs: Zpět

en: Background
cs: Pozadí

en: Background Color
cs: Barva pozadí

en: Background Opacity
cs: Neprůhlednost pozadí

en: Background color
cs: Barva pozadí

en: Background opacity
cs: Neprůhlednost pozadí

en: Backlight compensation
cs: Kompenzace podsvětlení

en: Backward
cs: Zpět

en: Balance of the audio input.
cs: Vyvážení zvukového vstupu.

en: Ball
cs: Míček

en: Ball size
cs: Velikost míčku

en: Ball video filter
cs: Filtr videa "míček"

en: Ballad
cs: Balada

en: Bandwidth
cs: Šířka pásma

en: Bandwidth (MHz)
cs: Šířka pásma (MHz)

en: Bashkir
cs: Baškirský

en: Basic
cs: Základní

en: Basque
cs: Baskický

en: Bass
cs: Basy

en: Bass level
cs: Úroveň basů

en: Be quiet
cs: Tichý režim

en: Behavior
cs: Chování

en: Belarusian
cs: Běloruský

en: Bengali
cs: Bengálské

en: Best available
cs: Nejlepší dostupné

en: Bicubic (good quality)
cs: Bikubický (dobrá kvalita)

en: Bidir
cs: Obousměrné

en: Big Button
cs: Velké tlačítko

en: Bihari
cs: Bihárský

en: Bilinear
cs: Bilineární

en: Bislama
cs: Bislamština

en: Bitrate
cs: Datový tok

en: Bitrate (kb/s)
cs: Datový tok (kb/s)

en: Bits per sample
cs: bitů na vzorek

en: Black
cs: Černá

en: Black & white
cs: Černobíle

en: Black Slot
cs: Černé políčko

en: Black screens in Fullscreen mode
cs: Černé okraje v režimu celé obrazovky

en: Black screens in fullscreen
cs: Černé okraje v režimu celé obrazovky

en: Blend
cs: Mísení

en: Blu-ray Disc Input
cs: Vstup disku Blu-Ray

en: Blu-ray error
cs: Chyba Blu-Ray

en: Blue
cs: Modrá

en: Blue balance
cs: Vyvážení modré

en: Blur factor (1-127)
cs: Faktor rozmazání (1-127)

en: Bonjour services
cs: Služby Bonjour

en: Bookmark
cs: Záložka

en: Bookmark %i
cs: Záložka %i

en: Bookmarks
cs: Záložky

en: Bookmarks list for a stream
cs: Seznam záložek pro proud

en: Bookmarks...
cs: Záložky...

en: Border
cs: Ohraničení

en: Border height
cs: Výška okraje

en: Border width
cs: Šířka čáry

en: Bosnian
cs: Bosenský

en: Bottom
cs: Dole

en: Bottom-Left
cs: Vlevo dole

en: Bottom-Right
cs: Vpravo dole

en: Breton
cs: Bretonský

en: Bridge
cs: Most

en: Bright
cs: Světlé

en: Brightness
cs: Jas

en: Brightness (%)
cs: Jas (%)

en: Brightness Down
cs: Zeslabení jasu

en: Brightness Threshold
cs: Práh jasu

en: Brightness Up
cs: Zesílení jasu

en: Brightness threshold
cs: Práh jasu

en: Bring All to Front
cs: Přenést vše do popředí

en: Browse
cs: Procházet

en: Browse...
cs: Procházet...

en: Browser Back
cs: Prohlížeč Zpět

en: Browser Favorites
cs: Prohlížeč Oblíbené

en: Browser Forward
cs: Prohlížeč Vpřed

en: Browser Home
cs: Prohlížeč Domů

en: Browser Refresh
cs: Prohlížeč Obnovit

en: Browser Search
cs: Prohlížeč Hledat

en: Browser Stop
cs: Prohlížeč Zastavit

en: Build index then play
cs: Sestavit rejstřík a přehrát

en: Building font cache
cs: Sestavit mezipaměť písem

en: Bulgarian
cs: Bulharský

en: Burmese
cs: Barmský

en: By default, VLC keeps a list of the last 10 items. This feature can be disabled here.
cs: Ve výchozím nastavení si přehrávač VLC pamatuje seznam 10 posledních položek. Zde tuto vlastnost můžete zakázat.

en: Bytes
cs: Bajty

en: C
cs: cs

en: C&onvert
cs: Převé&st

en: C&onvert / Save
cs: Pře&vést / Uložit

en: CBR encoding
cs: Kódování CBR

en: CDDB Server
cs: CDDB server

en: CDDB Server port to use.
cs: Port pro spojení se serverem CDDB

en: CDDB port
cs: Port CDDB

en: CDG demuxer
cs: Demultiplexer CDG

en: CDG video decoder
cs: Video dekodér CDG

en: CPU optimizations
cs: Optimalizace CPU

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
cs: Šifrovací klíč CSA. Musí být 16 znakový řetězec (8 bajtů v šestnáctkové soustavě).

en: CVD subtitle decoder
cs: Dekodér CVD titulků

en: Cabaret
cs: Kabaret

en: Cable
cs: Kabel

en: Cable and satellite reception parameters
cs: Parametry kabelového a satelitního příjmu

en: Caching
cs: Mezipaměť

en: Caching value (ms)
cs: Hodnota mezipaměti (ms)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
cs: Hodnota ukládání do mezipaměti v milisekundách, pro fotoaparáty a mikrofony.

en: Caching value for local files, in milliseconds.
cs: Hodnota mezipaměti pro místní soubory, v milisekundách.

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
cs: Hodnota mezipaměti pro síťové zdroje, v milisekundách.

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
cs: Hodnota mezipaměti pro optická média, v milisekundách.

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Cannot save Configuration
cs: Nemohu uložit nastavení

en: Cannot write to file %1:
    %2.
cs: Nelze zapisovat do souboru·%1:
    %2.

en: Canvas
cs: Plátno

en: Canvas video filter
cs: Filtr videa "plátno"

en: Capability
cs: Možnost

en: Capture
cs: Zachytávat

en: Capture &Device
cs: &Zachytávací zařízení

en: Capture Audio
cs: Nahrávat audio

en: Capture failed
cs: Záznam selhal

en: Capture mode
cs: Režim snímání

en: Capture the audio stream in stereo.
cs: Zaznamenat zvukový proud v režimu stereo.

en: Cartoon
cs: Kresba

en: Catalan
cs: Katalánský

en: Category
cs: Kategorie

en: Celtic
cs: Keltský

en: Center
cs: Střed

en: Chamber Music
cs: Komorní hudba

en: Chamorro
cs: Čamorský

en: Change
cs: Změnit

en: Change playlistview
cs: Změnit zobrazení seznamu skladeb

en: Change the caching for the media
cs: Změnit mezipaměť pro média

en: Change the display name of the Service.
cs: Změnit zobrazovaný název služby.

en: Change the lirc configuration file
cs: Změnit soubor nastavení lirc

en: Change title according to current media
cs: Změnit název dle současného média

en: Channel / Zone Assignment
cs: Přidělení kanálu / zóny

en: Channel 0: summary
cs: Kanál 0: souhrn

en: Channel 1: left
cs: Kanál 1: vlevo

en: Channel 2: right
cs: Kanál 2: vpravo

en: Channel 3: top
cs: Kanál 3: nahoře

en: Channel 4: bottom
cs: Kanál 4: dole

en: Channel Name
cs: Název kanálu

en: Channel number
cs: Číslo kanálu

en: Channels
cs: Kanály

en: Channels count
cs: Počet kanálů

en: Channels count of an audio elementary stream
cs: Počet kanálů zvuku základního proudu

en: Channels:
cs: Kanály:

en: Chanson
cs: Šanson

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
cs: Paketizér VCD titulků Chaoji

en: Chapter
cs: Kapitola

en: Chapter %i
cs: Kapitola %i

en: Chapters
cs: Kapitoly

en: Chechen
cs: Čečenský

en: Check for &Updates...
cs: Zkontrolovat akt&ualizace...

en: Check for Update...
cs: Zkontrolovat aktualizace...

en: Check for VLC updates
cs: Zkontrolovat aktualizace přehrávače VLC

en: Chinese
cs: Čínský

en: Choose
cs: Vybrat

en: Choose Profile
cs: Vybrat profil

en: Choose a file
cs: Vybrat soubor

en: Choose input
cs: Vyberte vstup

en: Choose one or more media file to open
cs: Vyberte jeden nebo více mediálních souborů k otevření

en: Choose...
cs: Vybrat...

en: Chorus
cs: Sbor

en: Christian Gangsta Rap
cs: Křesťanský gangsta rap

en: Christian Rap
cs: Křesťanský rap

en: Christian Rock
cs: Křesťanský rock

en: Chroma format
cs: Chroma formát

en: Chrominance elimination
cs: Eliminace odlesků

en: Church Slavic
cs: Církevní slovanský

en: Chuvash
cs: Čuvaština

en: Cl&ear
cs: Vyč&istit

en: Cl&ose
cs: &Zavřít

en: Classic Rock
cs: Klasický rock

en: Classical
cs: Klasika

en: Clean up
cs: Vyčistit

en: Clear
cs: Vyčistit

en: Clear List
cs: Smazat seznam

en: Clear the playlist
cs: Smazat seznam skladeb

en: Click to exit fullscreen playback.
cs: Kliknutím ukončíte přehrávání v režimu celé obrazovky

en: Click to set point B
cs: Kliknutním zvolte bod B

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
cs: Kliknutím přepnete mezi uplynulým a zbývajícím časem

en: Click to toggle between loop all, loop one and no loop
cs: Přepnout mezi opakovaním všech, jedné a žádným opakovaním

en: Click to toggle between total and remaining time
cs: Kliknutím přepnete mezi ceklovým a zbývajícím časem

en: Client port
cs: Port klienta

en: Clock jitter
cs: Časová nepřesnost

en: Clock synchronisation
cs: Synchronizace času

en: Clone
cs: Klonovat

en: Clone video filter
cs: Filtr klonování videa

en: Close Window
cs: Zavřít okno

en: Close to systray
cs: Uzavřít do systémové části panelu

en: Closed Captions decoder
cs: Dekodér skrytých titulků

en: Closed captions
cs: Skryté titulky

en: Closed captions %u
cs: Skryté titulky %u

en: Closed captions 1
cs: Skryté titulky 1

en: Closed captions 2
cs: Skryté titulky 2

en: Closed captions 3
cs: Skryté titulky 3

en: Closed captions 4
cs: Skryté titulky 4

en: Club
cs: Klub

en: Club - House
cs: Club-house

en: Co&dec
cs: Ko&dek

en: Codec
cs: Kodek

en: Codec Details
cs: Podrobnosti o kodeku

en: Codec name
cs: Název kodeku

en: Codec not supported
cs: Kodek není podporován

en: Codecs
cs: Kodeky

en: Codecs / Muxers
cs: Kodeky / multiplexery

en: Collapse
cs: Svinout

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
cs: Sbírat různé lokální statistiky o přehrávaném médiu.

en: Color
cs: Barva

en: Color effect
cs: Barevný efekt

en: Color extraction
cs: Extrakce barev

en: Color inversion
cs: Barevná inverze

en: Color messages
cs: Barevné zprávy

en: Color scheme
cs: Barevné schéma

en: Color threshold
cs: Barevný práh

en: Colors
cs: Barvy

en: Column border
cs: Okraj sloupce

en: Columns
cs: Sloupce

en: Combined
cs: Kombinované

en: Comedy
cs: Komedie

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
cs: Čárkou oddělený seznam poměrů stran, který bude přidán do seznamu poměrů stran v rozhraní.

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
cs: Čárkou oddělený seznam poměrů stran, který bude přidán do seznamu dostupných poměrů stran v rozhraní.

en: Command+
cs: Příkaz+

en: Comment
cs: Komentář

en: Comments
cs: Komentáře

en: Compiled by %s on %s (%s)
cs: Zkompilováno %s na %s (%s)

en: Compiler: %s
cs: Kompilátor: %s

en: Component
cs: Komponenta

en: Composer
cs: Skladatel

en: Composite
cs: Kompozice

en: Composite input
cs: Kompozitní vstup

en: Compression level
cs: Úroveň komprese

en: Compressor
cs: Komprese

en: Configuration options
cs: Možnosti nastavení

en: Configure
cs: Nastavit

en: Configure Hotkeys
cs: Nastavení klávesových zkratek

en: Connection failed
cs: Spojení selhalo

en: Console
cs: Konzole

en: Contemporary Christian
cs: Současná křesťanská

en: Context menu
cs: Místní nabídka

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Continuous 22kHz tone
cs: Kontinuální 22kHz tón

en: Continuous stream
cs: Nepřetržitý proud

en: Contrast
cs: Kontrast

en: Control
cs: Ovládání

en: Control interfaces
cs: Rozhraní vstupů

en: Control menu for the player
cs: Ovládací nabídka přehrávače

en: Controls
cs: Ovládání

en: Conve&rt / Save...
cs: Pře&vést / Uložit...

en: Convert
cs: Převést

en: Copy
cs: Kopírovat

en: Copyright
cs: Autorská práva

en: Copyright metadata
cs: Metadata autorských práv

en: Cornish
cs: Kornský

en: Corsican
cs: Korsický

en: Count of channels
cs: Počet kanálů

en: Create
cs: Vytvořit

en: Create Directory
cs: Vytvořit adresář

en: Create Directory...
cs: Vytvořit adresář...

en: Create Folder
cs: Vytvořit složku

en: Create Folder...
cs: Vytvořit složku...

en: Create a new bookmark
cs: Vytvořit novou záložku

en: Create a new profile
cs: Vytvořit nový profil

en: Credits
cs: Zásluhy

en: Croatian
cs: Chorvatský

en: Crop
cs: Ořez

en: Crop one pixel from the bottom of the video
cs: Oříznout jeden pixel z dolní části videa

en: Crop one pixel from the left of the video
cs: Oříznout jeden pixel z levé strany videa

en: Crop one pixel from the right of the video
cs: Oříznout jeden pixel z pravé strany videa

en: Crop one pixel from the top of the video
cs: Oříznout jeden pixel z horní části videa

en: Crop: %s
cs: Ořez: %s

en: Crystal HD hardware video decoder
cs: Hardwarový dekodér videa Cristal HD

en: Cult
cs: Kultovní

en: Current channel:
cs: Současný kanál:

en: Current media / stream statistics
cs: Současné médium / statistiky proudu

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
cs: Stávající rychlost přehrávání: %1
    Klikněte pro úpravu

en: Current visualization
cs: Současná vizualizace

en: Custom
cs: Vlastní

en: Custom &Bookmarks
cs: Vlastní &Záložky

en: Custom aspect ratios list
cs: Vlastní seznam poměrů stran

en: Custom crop ratios list
cs: Seznam vlastních poměrů oříznutí

en: Custom options
cs: Vlastní možnosti

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
cs: Vlastní název okna videa (v případě že není video vloženo v rozhraní).

en: Customi&ze Interface...
cs: Upravit roz&hraní...

en: Customize...
cs: Přizpůsobit...

en: Cut
cs: Vyjmout

en: Cycle audio track
cs: Procházet zvukovými stopami

en: Cycle deinterlace modes
cs: Procházet režimy odstranění prokládání

en: Cycle source aspect ratio
cs: Procházet poměry stran

en: Cycle subtitle track
cs: Procházet stopami titulků

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
cs: Procházet skrze přednastavený seznam formátů ořezu.

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
cs: Procházet skrze přednastavený seznam poměrů stran zdroje.

en: Cycle through audio devices
cs: Procházet zvukovými zařízeními

en: Cycle through available audio devices
cs: Procházet dostupnými zvukovými zařízeními

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
cs: Procházet dostupnými zvukovými stopami (jazyky).

en: Cycle through the available subtitle tracks.
cs: Procházet dostupnými stopami titulků.

en: Cycle video crop
cs: Procházet ořezy videa

en: Czech
cs: Český

en: D-Bus control interface
cs: Ovládací rozhraní D-Bus

en: DEVICES
cs: ZAŘÍZENÍ

en: DMX options
cs: Možnosti DMX

en: DTS audio packetizer
cs: Paketizér zvuku DTS

en: DTS delay (ms)
cs: Prodleva DTS (ms)

en: DVB adapter
cs: Adaptér DVB

en: DVB device
cs: DVB zařízení

en: DVB playlist import
cs: Import seznamu skladeb DVB

en: DVB subtitles
cs: DVB titulky

en: DVB subtitles decoder
cs: Dekodér DVB titulků

en: DVB subtitles encoder
cs: Kodér DVB titulků

en: DVB subtitles: hearing impaired
cs: Titulky DVB: pro sluchově postižené

en: DVB-S2 parameters
cs: Parametry DVB-S2

en: DVB-T reception parameters
cs: Parametry DVB-T příjmu

en: DVD angle
cs: Úhel DVD

en: DVD audio format (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
cs: Zvukový formát DVD (použitelný s MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG a RAW)

en: DVD device
cs: DVD zařízení

en: DVD menus
cs: Nabídky DVD

en: DVD subtitles
cs: DVD titulky

en: DVD subtitles decoder
cs: Dekodér DVD titulků

en: DVD with menus
cs: DVD s nabídkou

en: DVD without menus
cs: DVD bez nabídky

en: DVDRead could not open the disc "%s".
cs: DVDRead nemohl otevřít disk "%s".

en: DVDRead could not read block %d.
cs: DVDRead nemohl přečíst blok %d.

en: DVDnav Input
cs: Vstup DVDnav

en: Damaged or incomplete AVI file
cs: Poškozený nebo nekompletní soubor AVI

en: Dance
cs: Taneční

en: Danish
cs: Dánský

en: Dark
cs: Tmavé

en: Date
cs: Datum

en: Date metadata
cs: Metadata data

en: Day / Month / Year:
cs: Den / Měsíc / Rok:

en: De-Fullscreen
cs: Opustit režim celé obrazovky

en: Debug logging
cs: Záznam ladících informací

en: Debug mask
cs: Ladící maska

en: Decode
cs: Dekódovat

en: Decoded
cs: Dekódováno

en: Decoded blocks
cs: Dekódované bloky

en: Decoded format
cs: Dekódovaný formát

en: Decoders
cs: Dekodéry

en: Decoding
cs: Dekódování

en: Decrease
cs: Snížit

en: Decrease Volume
cs: Snížit hlasitost

en: Default
cs: Výchozí

en: Default (Windows-1252)
cs: Výchozí (Windows-1252)

en: Default Caching Level
cs: Výchozí úroveň mezipaměťi

en: Default DVD angle.
cs: Výchozí úhel DVD.

en: Default Encoding
cs: Výchozí znaková sada

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
cs: Výchozí časový limit pro spojení TCP (v milisekundách).

en: Default background color
cs: Výchozí barva pozadí

en: Default caching policy
cs: Výchozí pravidla mezipaměti

en: Default devices
cs: Výchozí zařízení

en: Default encoding
cs: Výchozí kódování

en: Default font color
cs: Výchozí barva písma

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
cs: Výchozí rozhraní pro multicast. Přepisuje směrovací tabulku.

en: Default optical device
cs: Výchozí optické zařízení

en: Default preset setting used
cs: Použity výchozí předvolby nastavení

en: Default replay gain
cs: Výchozí zesílení přehrávání

en: Default stream
cs: Výchozí proud

en: Define the colors of the volume slider
    By specifying the 12 numbers separated by a ';'
    Default is '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'
    An alternative can be '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'
cs: Určuje barvy posuvníku hlasitosti
    výčtem 12-ti čísel oddělených ';' 
    Výchozí je '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20' 
    Alternativou může být '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'

en: Define the colors of the volume slider
cs: Určete barvy posuvníku hlasitosti

en: Deinterlace
cs: Odstranit prokládání

en: Deinterlace method to use for video processing.
cs: Metoda odstranění prokládání pro zpracovaní videa.

en: Deinterlace mode
cs: Režim odstranění prokládání

en: Deinterlacing
cs: Odstranění prokládání

en: Delay
cs: Zpoždění

en: Delay (ms)
cs: Zpoždění (ms)

en: Delay a stream
cs: Zpozdit proud

en: Delay time
cs: Čas zpoždění

en: Delete
cs: Smazat

en: Delete all the bookmarks
cs: Smazat všechny záložky

en: Delete segments
cs: Smazat segmenty

en: Delete segments when they are no longer needed
cs: Smazat segmenty, když už nejsou potřeba

en: Delete selected profile
cs: Smazat vybraný profil

en: Delete the current profile
cs: Smazat současný profil

en: Delete the selected item
cs: Smazat vybranou položku

en: Deletes the selected item
cs: Smaže vybranou položku

en: Delivery system
cs: Systém příjmu

en: Demux module
cs: Modul demultiplexeru

en: Demuxers
cs: De-multiplexery

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
cs: De-multiplexery se používají k oddělení zvukových a video proudů.

en: Descending
cs: Sestupně

en: Description
cs: Popis

en: Description metadata
cs: Metadata popisu

en: Description of the stream content or information about your channel.
cs: Popis obsahu proudu a nebo informace o vašem kanálu.

en: Desired frame rate for the capture.
cs: Požadovaná snímkovací frekvence záznamu.

en: Desktop
cs: Pracovní plocha

en: Destination
cs: Cíl

en: Destination Setup
cs: Nastavení cíle

en: Destination file:
cs: Cílový soubor:

en: Detailed List
cs: Podrobný seznam

en: Device
cs: Zařízení

en: Device Selection
cs: Výběr zařízení

en: Device name
cs: Název zařízení

en: Device properties
cs: Vlastnosti zařízení

en: Device type
cs: Typ zařízení

en: Device:
cs: Zařízení:

en: Devices
cs: Zařízení

en: Digital Television and Radio
cs: Digitální televize a rádio

en: Digital Video (Firewire/ieee1394) input
cs: Vstup digitálního videa (Firewire/ieee1394)

en: Digital broadcasting
cs: Digitální vysílání

en: Direct rendering
cs: Přímé vykreslování

en: Direct2D video output
cs: Výstup videa Direct2D

en: Direct3D video output
cs: Výstup videa Direct3D

en: DirectShow input
cs: Vstup DirectShow

en: DirectX (DirectDraw) video output
cs: Výstup videa DirectX (DirectDraw)

en: DirectX audio output
cs: Zvukový výstup DirectX

en: Direction
cs: Směr

en: Director
cs: Režisér

en: Directory
cs: Adresář

en: Directory or filename where the records will be stored
cs: Adresář, nebo název souboru, kam se budou ukládat nahrávky

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
cs: Adresář pro ukládání dočasných souborů funkce časového posunu.

en: Directory where the video snapshots will be stored.
cs: Adresář pro ukládání snímků videa.

en: Disable
cs: Zakázat

en: Disable DVD menus
cs: Zakázat nabídky DVD

en: Disable Disc Menus
cs: Zakázat nabídky disku

en: Disable screensaver
cs: Zablokovat šetřič obrazovky

en: Disable the screensaver during video playback.
cs: Zablokuje spuštění šetřiče obrazovky při přehrávání videa.

en: Disc
cs: Disk

en: Disc Selection
cs: Výběr disku

en: Disc caching (ms)
cs: Ukládání do mezipaměti disku (ms)

en: Disc device
cs: Disková mechanika

en: Discard
cs: Zahodit

en: Disclaimer
cs: Podmínky

en: Disco
cs: Disko

en: Discs
cs: Disky

en: Display
cs: Zobrazit

en: Display Settings
cs: Nastavení zobrazení

en: Display Source As
cs: Zobrazit zdroj jako

en: Display aspect ratio
cs: Poměr stran

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
cs: Poměr stran videa základního proudu

en: Display device
cs: Zobrazovací zařízení

en: Display locally
cs: Zobrazit lokálně

en: Display name of the Service
cs: Zobrazovaný název služby

en: Display playlist tree
cs: Zobrazit strom v seznamu skladeb

en: Display resolution
cs: Rozlišení obrazovky

en: Display size
cs: Velikost zobrazení

en: Display the input video
cs: Zobrazit vstupní video

en: Display the output
cs: Zobrazit výstup

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
cs: Zobrazit náhled snímku v levém horním rohu obrazovky.

en: Display the stream locally
cs: Zobrazit proud lokálně

en: Display the title of the video on top of the movie.
cs: Zobrazovat název v horní části videa.

en: Display video snapshot preview
cs: Zobrazit náhled snímku videa

en: Display while streaming
cs: Zobazit při proudovém vysílání.

en: Displayed
cs: Zobrazeno

en: Displayed frames
cs: Zobrazené snímky

en: DivX first version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
cs: První verze DivX (použitelný s MPEG TS, MPEG1, ASF a OGG)

en: DivX second version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
cs: Druhá verze DivX (použitelný s MPEG TS, MPEG1, ASF a OGG)

en: DivX third version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
cs: Třetí verze DivX (použitelný s MPEG TS, MPEG1, ASF a OGG)

en: Do not demultiplex
cs: Neprovádět demultiplexování

en: Do not play
cs: Nepřehrávat

en: Do nothing
cs: Nedělat nic

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
cs: Opravdu si přejete se odhlásit ze skupiny %1?

en: Do you want to download it?
cs: Přejete si jej stáhnout?

en: Dock/undock fullscreen controller to/from bottom of screen
cs: Uzamknout/odemknout ovladač v režimu celé obrazovky na spodní hraně obrazovky

en: Docked Playlist
cs: Dokovaný seznam skladeb

en: Dolby Surround decoder
cs: Dekodér Dolby Surround

en: Don't display any video
cs: Nezobrazovat žádné video

en: Don't display dialogs that don't require user action (Critical and error panel).
cs: Nezobrazovat dialogy, které nevyžadují činnost uživatele (kritický a chybový panel).

en: Don't show
cs: Nezobrazovat

en: Double Size
cs: Dvojnásobná velikost

en: Double click to get media information
cs: Dvojitým kliknutím získáte informace o médiu

en: Double click to jump to a chosen time position
cs: Dvojitým klinutím přejděte na zvolený čas

en: Down
cs: Dolů

en: Download Cover Art
cs: Stáhnout obal alba

en: Download Plugin
cs: Stáhnout zásuvný modul

en: Download cover art
cs: Stáhnout obal alba

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
cs: Stažený soubor "%s" byl poškozený. Tudíž byl smazán.

en: Downloading ...
cs: Stahuji...

en: Drop late frames
cs: Zahazovat opožděné snímky

en: Drop media here
cs: Sem přetáhněte média

en: Drum Solo
cs: Bubnové sólo

en: Dual mono
cs: Duální mono

en: Dummy
cs: Fingovaný

en: Dummy audio output
cs: Falešný zvukový výstup

en: Dummy decoder
cs: Falešný dekodér

en: Dummy encoder
cs: Falešný kodér

en: Dummy input
cs: Fingovaný vstup

en: Dummy stream output
cs: Falešný proudový výstup

en: Dump raw input
cs: Uložit nezměněný vstup

en: Duplicate current profile for a new profile
cs: Duplikovat současný profil jako nový profil

en: Duplicate current profile...
cs: Duplikovat současný profil...

en: Duration
cs: Délka

en: Dutch
cs: Holandský

en: Dynamic range compressor
cs: Komprese dynamického rozsahu

en: E&xport
cs: E&xportovat

en: Eastern European (Latin-2)
cs: Východní Evropa (Latin-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
cs: Východní Evropa (Windows-1250)

en: Easy Listening
cs: Lehký poslech

en: Edge
cs: Okraj

en: Edge weightning
cs: Zvýraznění hran

en: Edit
cs: Upravit

en: Edit Bookmarks
cs: Upravit záložky

en: Edit Input
cs: Upravit vstup

en: Edit Options
cs: Upravit možnosti

en: Edit selected profile
cs: Upravit vybraný profil

en: Edit settings
cs: Upravit nastavení

en: Effects
cs: Efekty

en: Effects list
cs: Seznam efektů

en: Eject the disc
cs: Vysunout disk

en: Elapsed time
cs: Uplynulý čas

en: Electronic
cs: Elektronická

en: Embed the video output in the main interface.
cs: Vloží výstup videa do hlavního rozhraní.

en: Embedded
cs: Vložené

en: Embedded video
cs: Vložené video

en: Emboss
cs: Reliéf

en: Empty Playlist
cs: Prázdný seznam skladeb

en: Enable
cs: Povolit

en: Enable DVD menus
cs: Povolit nabídky DVD

en: Enable Growl notifications (on playlist item change)
cs: Povolit oznámení Growl (při změně položky v seznamu skladeb)

en: Enable OSD
cs: Povolit OSD

en: Enable On Screen Display (OSD)
cs: Povolit OSD

en: Enable SPU stream output
cs: Povolit výstup SPU proudu

en: Enable Spatializer
cs: Povolit prostorový efekt

en: Enable Time-Stretching audio
cs: Povolit časové roztažení zvuku

en: Enable audio
cs: Povolit zvuk

en: Enable audio stream output
cs: Povolit vstup zvukového proudu

en: Enable dynamic range compressor
cs: Povolit kompresi dynamického rozsahu

en: Enable streaming of all ES
cs: Povolit proudové vysílání všech ZP

en: Enable sub-pictures
cs: Zapnout obraz v obraze

en: Enable subtitles
cs: Povolit titulky

en: Enable time stretching audio
cs: Povolit časové roztažení zvuku

en: Enable transparency effects
cs: Povolit efekty průhlednosti

en: Enable video
cs: Povolit video

en: Enable video stream output
cs: Povolit výstup proudu videa

en: Enable wallpaper mode
cs: Povolit režim obrázku na pozadí

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
cs: Zapne zahazování snímků na proudech MPEG2. Zahazování snímků nastává, pokud váš počítač není dostatečně výkonný

en: Encapsulation
cs: Zapouzdření

en: Encapsulation Method
cs: Metoda zapouzdření

en: Encapsulation format
cs: Formát zapouzdření

en: Encoded by
cs: Kódoval

en: Encoding
cs: Kódování

en: Encoding quality
cs: Kvalita kódování

en: End
cs: Konec

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
cs: Vynutit zarovnání videa uvnitř jeho okna. Implicitně (0) bude zarovnáno na střed (0 = střed, 1 = nalevo, 2 = napravo, 4 = nahoru, 8 = dolů; je možné použít také kombinaci těchto hodnot, například 6=4+2, znamenající zarovnání do pravého horního rohu).

en: English
cs: Anglický

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
cs: Přidávat soubory do seznamu stop (v režimu jedné instance)

en: Enter URL here...
cs: Zadejte adresu URL...

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
cs: Zadejte URL podcastu k odběru:

en: Enter a name for the new preset:
cs: Zadejte název nového přednastavení:

en: Enter a name for the new profile:
cs: Zadejte název nového profilu:

en: Enter name for new directory:
cs: Zadejte název nového adresáře:

en: Enter name for new folder:
cs: Zadejte název nové složky:

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
cs: Zadejte seznam podcastů k odběru oddělený "|" (roura).

en: Entries
cs: Položky

en: Entry
cs: Záznam

en: Episode
cs: Epizoda

en: Equalizer
cs: Ekvalizér

en: Equalizer preset
cs: Přednastavení ekvalizéru

en: Equalizer with 10 bands
cs: Ekvalizér s deseti pásmy

en: Erase
cs: Smazat

en: Erase video filter
cs: Vymazat filtr videa

en: Error
cs: Chyba

en: Error while saving meta
cs: Chyba při ukládání meta

en: Error:
cs: Chyba:

en: Errors
cs: Chyby

en: Errors and Warnings
cs: Chyby a varování

en: Errors and Warnings...
cs: Chyby a varování...

en: Essential
cs: Nezbytné

en: Estonian
cs: Estonský

en: Ethnic
cs: Etnická

en: Every
cs: Každých

en: Exhaustive help for VLC and its modules
cs: Rozsáhlá nápověda pro přehrávač VLC a jeho moduly

en: Existing playlist item
cs: Stávající položka seznamu skladeb

en: Exit fullscreen
cs: Ukončit režim celé obrazovky

en: Exit if there are no more items in the playlist.
cs: Pokud v seznamu skladeb nejsou žádné položky, ukončit přehrávání.

en: Expand
cs: Rozbalit

en: Experimental
cs: Experimentální

en: Export (include insecure ciphers)
cs: Export (zahrnuje nebezpečné šífry)

en: Export SDP as file
cs: Exportovat SDP jako soubor

en: Extended M3U
cs: Rozšířené M3U

en: Extended panel
cs: Rozšířená nastavení

en: Extensions
cs: Rozšíření

en: Extra interface modules
cs: Extra moduly vzhledu

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
cs: Na tomto panelu se zobrazují doplňující metadata a jiné informace.

en: Extract
cs: Rozbalit

en: EyeTV input
cs: Vstup EyeTV

en: EyeTV is not launched
cs: EyeTV není spuštěna

en: FFmpeg audio/video decoder
cs: Dekodér videa/zvuku FFmpeg

en: FFmpeg audio/video encoder
cs: Kodér videa/zvuku FFmpeg

en: FIFO which will be read for commands
cs: FIFO, ze kterého budou čteny příkazy

en: FIFO which will be written to for responses
cs: FIFO, do kterého budou zapsány odpovědi

en: FLAC demuxer
cs: Demultiplexer FLAC

en: FM radio
cs: FM rádio

en: FTP account
cs: FTP účet

en: FTP input
cs: FTP vstup

en: FTP password
cs: FTP heslo

en: FTP user name
cs: Uživatelské jméno FTP

en: Factor
cs: Faktor

en: Failed to open "%s" for writing
cs: Nelze otevřít "%s" pro zápis

en: Fake TTY
cs: Falešné TTY

en: Faroese
cs: Faerský

en: Fast Fusion
cs: Fast-Fusion

en: Fast bilinear
cs: Rychlý bilineární

en: Fast seek
cs: Rychlé hledání

en: Faster
cs: Rychleji

en: Faster (fine)
cs: Rychleji (jemné)

en: Favor speed over precision while seeking
cs: Při vyhledávání upřednostnit rychlost před přesností

en: Features
cs: Vlastnosti

en: Fetch Meta Data
cs: Stáhnout metadata

en: Fijian
cs: Fidžijský

en: File
cs: Soubor

en: File Format:
cs: Formát souboru:

en: File Selection
cs: Výběr souboru

en: File associations
cs: Asociace souborů

en: File caching (ms)
cs: Mezipaměť souboru (ms)

en: File containing the 16 bytes encryption key
cs: Soubor obsahující 16 bajtový šifrovací klíč

en: File corrupted
cs: Soubor je poškozen

en: File could not be verified
cs: Soubor se nepodařilo ověřit

en: File extensions association
cs: Asociace s příponami souborů

en: File logging
cs: Záznam do souboru

en: File name
cs: Název souboru

en: File names:
cs: Názvy souborů:

en: File not verifiable
cs: Soubor nelze ověřit

en: File reading failed
cs: Čtení souboru selhalo

en: File that will be used to configure the projectM module.
cs: Soubor, který bude použit pro nastavení modulu projectM.

en: File/Directory
cs: Soubor/adresář

en: File/Folder
cs: Soubor/složka

en: Filebrowser starting point
cs: Výchozí složka prohlížeče souborů

en: Filename
cs: Název souboru

en: Filename for the font you want to use
cs: Název souboru s typem písma, které si přejete použít

en: Files
cs: Soubory

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
cs: Soubory s těmito příponami nebudou přidány do seznamu skladeb při otevírání adresáře. 
    Užitečné při přidávání adresářů, které obsahují soubory se seznamem skladeb. Jednotlivé přípony oddělujte čárkou.

en: Film Grain
cs: Filmové zrno

en: Filter
cs: Filtr

en: Filter Smoothness
cs: Jemnost filtru

en: Filter smoothness (%)
cs: Jemnost filtru (%)

en: Filter threshold
cs: Hranice filtru

en: Filter threshold (%)
cs: Hranice filtru (%)

en: Filter:
cs: Filtr:

en: Filters
cs: Filtry

en: Find: %s
cs: Najít:·%s

en: Finish
cs: Dokončit

en: Finnish
cs: Finský

en: First Play
cs: Poprvé přehráno

en: Fit to Screen
cs: Roztáhnout na velikost obrazovky

en: Fix HDTV height
cs: Opravit výšku HDTV

en: Fix when necessary
cs: V případě potřeby opravit

en: Fixing AVI Index...
cs: Opravuji index AVI...

en: Flac audio encoder
cs: Kodér zvuku Flac

en: Flat
cs: Plochý

en: Flat Button
cs: Ploché tlačítko

en: Flip horizontally
cs: Převrátit vodorovně

en: Flip vertically
cs: Převrátit svisle

en: Folder
cs: Složka

en: Folk-Rock
cs: Folk/Rock

en: Folklore
cs: Folk

en: Font
cs: Písmo

en: Font Properties
cs: Vlastnosti písma

en: Font color
cs: Barva písma

en: Font family for the font you want to use
cs: Typ písma, které si přejete použít

en: Font file for the font you want to use
cs: Soubor s typem písma, které si přejete použít

en: Font menu
cs: Písmo nabídky

en: Font size
cs: Velikost písma

en: Font size in pixels
cs: Velikost písma v pixelech

en: Font size, in pixels. Default is -1 (use default font size).
cs: Velikost písma v pixelech. Výchozí je -1 (použít výchozí velikost písma).

en: Font size, pixels
cs: Velikost písma, pixely

en: Font used for the menus
cs: Písmo použité pro nabídky

en: Font used for the titles
cs: Písmo použité pro názvy

en: Force Aspect Ratio
cs: Vynutit poměr stran

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
cs: Vynutit konstantní datový tok (CBR).

en: Force bold
cs: Vynutit tučné písmo

en: Force detection of Dolby Surround
cs: Vynutit detekci Dolby Surround

en: Force index creation
cs: Vynutit vytvoření indexu

en: Force selection of all streams
cs: Vynutit výběr všech proudů

en: Force skipping of frames to speed up decoding (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
cs: Vynutit přeskakování rámců pro zrychlení dekódování (.1=žádné, 0=výchozí, 1=B-rámce, 2=P-rámce, 3=B+P rámce, 4=všechny rámce).

en: Force subtitle position
cs: Vynutit pozici titulků

en: Force the Video4Linux2 video device to use a specific chroma format (eg. I420 or I422 for raw images, MJPG for M-JPEG compressed input) (Complete list: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG)
cs: Donutit zařízení videa Video4Linux používat určitý formát barev (např. l420, nebo l422 pro raw obrázky, MJPG pro komprimovaný vstup M-JPEG) (Úplný seznam: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG)

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
cs: Vynutit používání stdin modulem rc,  jako kdyby to bylo TTY.

en: Force update of this dialog's values
cs: Vynutit aktualizaci hodnot dialogu

en: Force window style:
cs: Vynutit styl oken:

en: Form
cs: Formulář

en: Format
cs: Formát

en: Format name
cs: Název formátu

en: Formatted Subtitles
cs: Formátované titulky

en: Forward
cs: Vpřed

en: Forward Cookies
cs: Přeposílat cookies

en: Frame By Frame
cs: Snímek za snímkem

en: Frame Rate
cs: Vzorkovací frekvence

en: Frame by frame
cs: Snímek za snímkem

en: Frame delay (ms)
cs: Zpoždění snímku (ms)

en: Frame rate
cs: Snímků za sekundu

en: Frame rate of a video elementary stream
cs: Snímkovací frekvence videa základního proudu

en: Frame size
cs: Velikost snímku

en: Framebuffer input
cs: Vstup framebufferu

en: Frames per Second
cs: Snímky za sekundu

en: Freetype2 font renderer
cs: Vykreslovač písma Freetype2

en: French
cs: Francouzský

en: Freq 1 (Hz)
cs: Frekvence 1 [Hz]

en: Freq 1 Q
cs: Frekvence 1 Q

en: Freq 2 (Hz)
cs: Frekvence 2 [Hz]

en: Freq 2 Q
cs: Frekvence 2 Q

en: Freq 3 (Hz)
cs: Frekvence 3 [Hz]

en: Freq 3 Q
cs: Frekvence 3 Q

en: Frequency
cs: Frekvence

en: Frequency (Hz)
cs: Frekvence (Hz)

en: Frisian
cs: Fríšský

en: From
cs: Od

en: Fuchsia
cs: Fuchsiová

en: Full Volume
cs: Plná hlasitost

en: Full bass
cs: Maximální basy

en: Full bass and treble
cs: Maximální basy a výšky

en: Full treble
cs: Maximální výšky

en: Fullscreen
cs: Celá obrazovka

en: Fullscreen Controller
cs: Ovladač režimu celé obrazovky

en: Fullscreen video output
cs: Výstup videa na celou obrazovku

en: GNU TLS server
cs: Server GNU TLS

en: Gain
cs: Zesílení

en: Game
cs: Hra

en: Game mode
cs: Režim hry

en: Gamma
cs: Gama

en: Gamma adjust.
cs: Přizpůsobení gama.

en: Gaussian Blur
cs: Gaussovo rozostření

en: General
cs: Obecné

en: General audio settings
cs: Obecná nastavení zvuku

en: General input settings. Use with care...
cs: Obecná nastavení vstupů. Používejte s rozvahou...

en: General playlist behaviour
cs: Obecné chování seznamu skladeb

en: General settings for audio output modules.
cs: Obecná nastavení pro moduly výstupu zvuku.

en: General settings for video output modules.
cs: Obecná nastavení pro moduly výstupu videa.

en: General stream output settings
cs: Obecná nastavení proudového výstupu

en: General video settings
cs: Obecná nastavení videa

en: Generic
cs: Obecné

en: Genre
cs: Žánr

en: Genre description
cs: Popis žánru

en: Genre metadata
cs: Metadata žánru

en: Genre of the content.
cs: Žánr obsahu.

en: Geometry
cs: Geometrie

en: Georgian
cs: Gruzínský

en: German
cs: Německý

en: Gestures
cs: Gesta

[ctx: GetACP]
en: CP1252
cs: CP1250

en: Gives video a warmer tone by applying sepia effect
cs: Aplikováním sépiového efektu získá video teplejší tón

en: Global
cs: Všeobecné

en: Global Hotkeys
cs: Globální klávesové zkratky

en: Global Hotkeys interface
cs: Rozhraní pro globální klávesové zkratky

en: Global gain
cs: Celkové zesílení

en: GnomeVFS input
cs: Vstup Gnome VFS

en: Go to Time
cs: Přejít na čas

en: Go to the DVD menu
cs: Jít do nabídky DVD

en: Go to time
cs: Přejít na čas

en: Goom animation speed
cs: Rychlost animace goom

en: Goom display height
cs: Výška zobrazení goom

en: Goom display width
cs: Šířka zobrazení goom

en: Goom effect
cs: Efekt goom

en: Gothic
cs: Gotická

en: Gothic Rock
cs: Gotický rock

en: Gradient
cs: Přechod

en: Grain
cs: Zrnitost

en: Grain video filter
cs: Filtr zrnění videa

en: Grass green
cs: Travnatá zeleň

en: Gray
cs: Šedá

en: Grayscale video output
cs: Černobílý výstup videa

en: Greek (ISO 8859-7)
cs: Řečtina (ISO 8859-7)

en: Greek, Modern
cs: Moderní řečtina

en: Green
cs: Zelená

en: Group
cs: Skupina

en: Grouping
cs: Seskupení

en: Growl Notification Plugin
cs: Modul oznámení Growl

en: Guarani
cs: Guaranský

en: Guard interval
cs: Rozmezí hlídání

en: Gujarati
cs: Gujaratský

en: H.264 level
cs: Úroveň H.264

en: H.264 profile
cs: Profil H.264

en: H263 is a video codec optimized for videoconference (low rates, useable with MPEG TS)
cs: H263 je kodek videa optimalizovaný pro videokonference (malý datový tok, použitelný s MPEG TS)

en: H264 is a new video codec (useable with MPEG TS and MP4)
cs: H264 je nový kodek videa (použitelný s MPEG TS a MP4)

en: H264 video demuxer
cs: Demultiplexer videa H264

en: HD-SDI Input
cs: Vstup HD-SDI

en: HTML playlist
cs: Seznam skladeb v HTML

en: HTML playlist export
cs: Export seznamu skladeb HTML

en: HTTP (default)
cs: HTTP (výchozí)

en: HTTP authentication
cs: Autentizace HTTP

en: HTTP input
cs: Vstup HTTP

en: HTTP proxy
cs: Proxy HTTP

en: HTTP proxy URL
cs: URL adresa HTTP proxy

en: HTTP proxy password
cs: HTTP proxy heslo

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
cs: Použitá proxy HTTP. Ve formátu http://[uživatel@]mojeproxy.mojedoména:můjport/ ; pokud je prázdná, zkusí aplikace použít proměnnou prostředí http_proxy.

en: HTTP server address
cs: Adresa HTTP serveru

en: HTTP server port
cs: Port HTTP serveru

en: HTTP stream output
cs: Výstup HTTP proudu

en: HTTP tunnel port
cs: Port tunelu HTTP

en: HTTP/TLS Certificate Authority
cs: Certifikační autorita HTTP/TLS

en: HTTP/TLS Certificate Revocation List
cs: Seznam odvolaných certifikátů HTTP/TLS

en: HTTP/TLS server certificate
cs: Certifikát serveru HTTP/TLS

en: HTTP/TLS server private key
cs: Privátní klíč HTTP/TLS serveru

en: HTTPS server port
cs: Port HTTPS serveru

en: Half Size
cs: Poloviční velikost

en: Hardware decoding
cs: Hardwarové dekódování

en: Headphone effect
cs: Efekt sluchátek

en: Headphone surround effect
cs: Prostorový efekt sluchátek

en: Headphones
cs: Sluchátka

en: Hebrew
cs: Hebrejský

en: Hebrew (ISO 8859-8)
cs: Hebrejština (ISO 8859-8)

en: Height
cs: Výška

en: Help
cs: Nápověda

en: Hide Details
cs: Skrýt podrobnosti

en: Hide Others
cs: Skryt ostatní

en: Hide VLC
cs: Skrýt VLC

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
cs: Skrýt kurzor a ovladač režimu celé obrazovky po x milisekundách

en: Hide future errors
cs: V budoucnu skrýt chyby

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
cs: Skrýt kurzor myši a ovladač režimu celé obrazovky po n milisekundách

en: Hide the interface and pause playback.
cs: Skrýt rozhraní a pozastavit přehrávání.

en: Hierarchy mode
cs: Hierarchický režim

en: High
cs: Vysoká

en: High freq (Hz)
cs: Vysoká frekvence (Hz)

en: High latency
cs: Dlouhá odezva

en: High priority
cs: Vysoká priorita

en: Higher latency
cs: Nejdelší odezva

en: Highest
cs: Nejvyšší

en: Hindi
cs: Hindský

en: Home
cs: Domů

en: Hop limit (TTL)
cs: Max. počet skoků (TTL)

en: Horizontal
cs: Vodorovně

en: Horizontal flip
cs: Vodorovné překlopení

en: Host
cs: Hostitel

en: Hot keys
cs: Klávesové zkratky

en: Hotkey
cs: Klávesová zkratka

en: Hotkeys
cs: Klávesové zkratky

en: Hotkeys management interface
cs: Rozhraní správy klávesových zkratek

en: Hotkeys settings
cs: Nastavení klávesových zkratek

en: Hours / Minutes / Seconds:
cs: Hodiny / Minuty / Vteřiny:

en: How long the notification will be displayed
cs: Doba zobrazení oznámení

en: Hue
cs: Odstín

en: Hungarian
cs: Maďarský

en: I&mport
cs: I&mportovat

en: IP Address
cs: IP adresa

en: ISDB-S parameters
cs: Parametry ISDB-S

en: ISDB-T reception parameters
cs: Parametry ISDB-T příjmu

en: IceCAST output
cs: Výstup IceCAST

en: Icelandic
cs: Islandský

en: Icons
cs: Ikony

en: If nothing appears, check your internet connection.
cs: Pokud se nic nezobrazí, zkontrolujte Vaše připojení k internetu.

en: If this property is blank, different values
    for DVD, VCD, and CDDA are set.
    You can define a unique one or configure them 
    individually in the advanced preferences.
cs: Pokud je hodnota prázdná, tak jsou nastaveny
    různé hodnoty pro DVD, VCD a CDDA.
    Můžete nastavit jedinečnou hodnotu nebo je nastavit
    rozdílně v pokročilém nastavení.

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
cs: Pokud vaše HTTP vyžaduje heslo, zadejte jej zde.

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
cs: Pokud Vaše schránka obsahuje platnou adresu URL,
    nebo cestu k souboru ve Vašem počítači,
    bude automaticky vybrána.

en: Ignore
cs: Ignorovat

en: Ignore keyboard volume buttons.
cs: Ignorovat tlačítka ovládání hlasitosti na klávesnici.

en: Ignored extensions
cs: Ignorované přípony

en: Image
cs: Obraz

en: Image Adjust
cs: Úprava obrazu

en: Image adjust
cs: Upravit obraz

en: Image brightness (0-2)
cs: Jas obrázku (0-2)

en: Image contrast (0-2)
cs: Kontrast obrázku (0-2)

en: Image format
cs: Obrazový formát

en: Image format (default RGB)
cs: Režim obrazu (výchozí RGB)

en: Image format which will be used to store the video snapshots
cs: Formát obrázku pro uložení snímku videa

en: Image height
cs: Výška obrazu

en: Image quality
cs: Kvalita obrazu

en: Image width
cs: Šířka obrazu

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
cs: Pokud máte zapojeno více monitorů, lze specifikovat, na kterém se má okno s videem otevřít. To provedete vybráním monitoru podle názvu, jakým se hlásí ve Windows. Například:  "\\.\DISPLAY1", nebo "\\.\DISPLAY2".

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
cs: V režimu celé obrazovky budou okraje, kde není zobrazené video, černé

en: Include subtitles
cs: Vložit titulky

en: Increase
cs: Zvýšit

en: Increase Volume
cs: Zvýšit hlasitost

en: Increase the priority of the process
cs: Zvýšit prioritu procesu

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
cs: Zvýšení priority programu pravděpodobně zlepší přehrávání, protože běh VLC nebude přerušován jinými aplikacemi, který budou požadovat mnoho procesorového času. Ve výjimečných situacích může nastat (chyba programu), že aplikace bude vyžadovat veškerý čas procesoru a to může velmi zpomalit počítač, až do stavu kdy jej bude nutné restartovat.

en: Index
cs: Rejstřík

en: Index file
cs: Soubor indexu

en: Indie
cs: Nezávislá

en: Indonesian
cs: Indonéský

en: Industrial
cs: Industriální

en: Information
cs: Informace

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
cs: Informace o složení vašeho média nebo proudu.
    Jsou zobrazeny: multiplexer, kodeky zvuku a videa, titulky.

en: Information...
cs: Informace...

en: Infrared
cs: Infračervené

en: Infrared remote control interface
cs: Infračervené dálkové ovládání

en: Inhibit the power management daemon during playback
cs: Zablokovat správce napájení v průběhu přehrávání

en: Inhibits the power management daemon during any playback, to avoid the computer being suspended because of inactivity.
cs: Zablokuje správce napájení v průběhu přehrávání, pro zabránění vypnutí počítače z důvodu nečinnosti.

en: Initializing
cs: Probíhá inicializace

en: Input
cs: Vstup

en: Input & Codec Settings
cs: Nastavení vstupu a kodeků

en: Input & Codecs Settings
cs: Nastavení vstupu a kodeků

en: Input / Codecs
cs: Vstup / Kodeky

en: Input Devices
cs: Vstupní zařízení

en: Input FIFO
cs: FIFO vstup

en: Input bitrate
cs: Vstupní datový tok

en: Input card to use
cs: Vstupní karta k použití

en: Input has changed
cs: Vstup se změnil

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
cs: Vstup se změnil a nelze uložit záložku. Při upravování záložek pozastavte přehrávání pomocí "Pozastavit" abyste uložili stejný vstupu.

en: Input list
cs: Seznam vstupů

en: Input repetitions
cs: Opakování vstupu

en: Input slave (experimental)
cs: Dodatečný vstup (experimentální)

en: Input stream
cs: Vstupní proud

en: Input/Read
cs: Vstup / Čtení

en: Input:
cs: Vstup:

en: Insert
cs: Vložit

en: Insert Disc
cs: Vložte disk

en: Install
cs: Instalovat

en: Install Windows Service
cs: Nainstalovat službu Windows

en: Install the Service and exit.
cs: Nainstalovat službu a skončit.

en: Instrumental
cs: Instrumentální

en: Instrumental Pop
cs: Instrumentální pop

en: Instrumental Rock
cs: Instrumentální rock

en: Integer from -1 (no model) to 4.
cs: Celé číslo od -1 (žádný model) do 4.

en: Integrate video in interface
cs: Integrovat video do rozhraní

en: Intensity
cs: Intenzita

en: Intensity of sepia effect
cs: Intenzita efektu sépie

en: Interactive Zoom
cs: Interaktivní přiblížení

en: Interface
cs: Rozhraní

en: Interface Settings
cs: Nastavení rozhraní

en: Interface interaction
cs: Interakce s rozhraním

en: Interface module
cs: Modul vhledu

en: Interface style
cs: Styl rozhraní

en: Interlaced encoding
cs: Prokládané kódování

en: Interlingue
cs: Interlingua

en: Internal libavcodec format name
cs: Interní název formátu libavcodec

en: Invalid combination
cs: Neplatná kombinace

en: Invalid selection
cs: Neplatný výběr

en: Invalid signature
cs: Neplatný podpis

en: Invert colors
cs: Obrátí (invertuje) barvy

en: Irish
cs: Irský

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
cs: Pro zdroje v reálném čase je možné vypnout vstupní synchronizaci času. Použijte tuto možnost, pokud přehrávání sítových proudů není plynulé.

en: Italian
cs: Italský

en: JACK Input
cs: Vstup JACK

en: JACK audio input
cs: Audio vstup JACK

en: JACK audio output
cs: Zvukový výstup JACK

en: Japanese
cs: Japonský

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
cs: Japonština (7-bitů JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Javanese
cs: Javánský

en: Joint stereo
cs: Smíšené stereo

en: Jump Bac&kward
cs: S&kok vzad

en: Jump sizes
cs: Délky skoků

en: Jump to Specific &Time
cs: Přejít na &určený čas

en: K Audio Interface audio output
cs: Zvukový výstup K Audio Interface

en: Kannada
cs: Kannadský

en: Kashmiri
cs: Kašmírský

en: Kazakh
cs: Kazachšský

en: Keep Recent Items
cs: Ponechat nedávné položky

en: Keep aspect ratio
cs: Zachovat poměr stran

en: Keep audio level between sessions
cs: Zachovávat úroveň hlasitosti mezi sezeními

en: Keep existing file
cs: Zachovat existující soubor

en: Keep original audio track
cs: Zachovat původní zvukovou stopu

en: Keep original size
cs: Ponechat původní velikost

en: Keep original video track
cs: Zachovat původní obrazovou stopu

en: Keep stream output open
cs: Ponechat proudový výstup otevřený

en: Key press events
cs: Události stisku tlačítka

en: Key:
cs: Klávesa:

en: Khmer
cs: Khmerský

en: Kirghiz
cs: Kirgizský

en: Korean
cs: Korejský

en: Korean (ISO-2022-KR)
cs: Korejština (ISO-2022-KR)

en: Kuanyama
cs: Kuaňamský

en: Kurdish
cs: Kudský

en: LIBRARY
cs: KNIHOVNA

en: LOCAL NETWORK
cs: MÍSTA V SÍTI

en: Language
cs: Jazyk

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
cs: Jazyk zvukové stopy, kterou si přejete použít (oddělujte čárkami, použijte dvou nebo třímístný kód země, pokud si přejete zabránit změnám jazyka, zadejte 'none').

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
cs: Jazyk základního proudu zadaný dle normy ISO639

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
cs: Jazyk stopy titulků, kterou si přejete použít (oddělené čárkami, dvou nebo třímístný kód země, můžete použít "any" jako zálohu).

en: Lao
cs: Laošský

en: Large
cs: Velká

en: Large Hall
cs: Velká hala

en: Larger
cs: Větší

en: Last.fm username not set
cs: Uživatelské jméno k účtu last.fm není vyplněno

en: Latest
cs: Poslední

en: Latin
cs: Latinský

en: Latvian
cs: Lotyšský

en: Launch EyeTV now
cs: Spustit EyeTV

en: Launching an update request...
cs: Spouštím požadavek k aktualizaci...

en: Layer A modulation
cs: Modulace vrstvy A

en: Layer B modulation
cs: Modulace vrstvy B

en: Layer C modulation
cs: Modulace vrstvy C

en: Leave Fullscreen
cs: Opustit režim celé obrazovky

en: Left
cs: Vlevo

en: Left to right/Top to bottom
cs: Zleva doprava/shora dolů

en: Length of TS stream segments
cs: Délka segmentů TS proudu

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
cs: Zvětší video na zadanou velikost, nebo na celou obrazovku.

en: Level of input signal
cs: Úroveň vstupního signálu

en: LibNotify Notification Plugin
cs: Modul oznámení LibNotify

en: License
cs: Licence

en: Lime
cs: Citrusová

en: Line 1:
cs: Řada 1:

en: Line 2:
cs: Řada 2:

en: Linear
cs: Lineární

en: Link #
cs: Odkaz #

en: List
cs: Seznam

en: Listeners
cs: Posluchači

en: Lithuanian
cs: Litevský

en: Live
cs: Živé

en: Live capture caching (ms)
cs: Mezipaměť živého záznamu (ms).

en: Live555 stream transport
cs: Transport proudu Live555

en: Load
cs: Načíst

en: Load extensions on startup
cs: Načíst rozšíření při spuštění

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
cs: Načte soubor s titulky. Použije se pokud automatická detekce nebyla schopna najít soubor s titulky.

en: Local Network
cs: Místní síť

en: Local drives
cs: Místní disky

en: Local playback
cs: Lokální přehrávání

en: Locally collect statistics
cs: Sbírat lokální statistiky

en: Location
cs: Umístění

en: Location:
cs: Umístění:

en: Lock Aspect Ratio
cs: Uzamknout poměr stran

en: Log all VLC messages to a text file.
cs: Ukládat všechny zprávy přehrávače VLC do textového souboru.

en: Log all VLC messages to syslog (UNIX systems).
cs: Ukládat všechny zprávy přehrávače VLC do systémového logu (systémy UNIX).

en: Log filename
cs: Název souboru záznamu

en: Log format
cs: Formát záznamu

en: Log to file
cs: Zaznamenávat do souboru

en: Log to syslog
cs: Zaznamenávat do syslogu

en: Logging
cs: Záznamy

en: Login:pass
cs: Přihlašovací jméno:heslo

en: Logo erase
cs: Odstranit logo

en: Logo opacity value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
cs: Hodnota neprůhlednosti loga (0 pro naprostou průhlednost, 255 pro naprostou neprůhlednost).

en: Logo position
cs: Umístění loga

en: Logo video filter
cs: Filtr videa "logo"

en: Long backwards jump
cs: Dlouhý skok zpět

en: Long forward jump
cs: Dlouhý skok vpřed

en: Long jump length
cs: Délka dlouhého skoku

en: Long jump length, in seconds.
cs: Délka dlouhého skoku v sekundách.

en: Look and feel
cs: Vzhled a chování

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
cs: Hledat titulky také v těchto cestách, pokud nebyly nalezeny v současném adresáři.

en: Loop
cs: Smyčka

en: Loop / Repeat
cs: Smyčka / Opakovat

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
cs: Nepřetržitě přehrávat smyčku z bodu A do bodu B
    Kliknutím zvolte bod A

en: Loop from point A to point B continuously.
cs: Nepřetržitě přehrávat smyčku z bodu A do bodu B.

en: Lossless mode
cs: Bezeztrátový režim

en: Lost
cs: Ztracené

en: Lost buffers
cs: Ztracené zásobníky

en: Lost frames
cs: Ztracené snímky

en: Loudness mode
cs: Režim hlasitosti

en: Low
cs: Nízká

en: Low Definition (360 lines)
cs: Nízké rozlišení (360 řádků)

en: Low freq (Hz)
cs: Nízká frekvence (Hz)

en: Low latency
cs: Nízká odezva

en: Lowest
cs: Nejnižší

en: Lowest latency
cs: Nejnižší odezva

en: Lua interface
cs: Rozhraní Lua

en: Lua interface configuration
cs: Nastavení rozhraní Lua

en: Lua interface module to load
cs: Načítaný modul rozhraní Lua

en: Lyrics
cs: Text písně

en: M3U playlist
cs: Seznam skladeb M3U

en: M3U playlist export
cs: Export seznamu skladeb M3U

en: M3U playlist import
cs: Import seznamu skladeb M3U

en: M3U8 playlist
cs: Seznam skladeb M3U8

en: M3U8 playlist export
cs: Export seznamu skladeb M3U8

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
cs: MIME navrácené od serveru (pokud není specifikováno, bude zjištěno automaticky).

en: MJPEG consists of a series of JPEG pictures (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
cs: MJPEG se skládá z řady obrázků JPEG (použitelný s MPEG TS, MPEG1, ASF a OGG)

en: MOD demuxer (libmodplug)
cs: Demultiplexer MOD (libmodplug)

en: MPEG 1 Format
cs: Formát MPEG 1

en: MPEG Audio Layer 3 (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
cs: MPEG Audio Layer 3 (použitelný s MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG a RAW)

en: MPEG-1 Video codec (usable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG and RAW)
cs: Kodek videa MPEG-1 (použitelný s MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG a RAW)

en: MPEG-2 Video codec (usable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG and RAW)
cs: Kodek videa MPEG-2 (použitelný s MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG a RAW)

en: MPEG-4 Video codec (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, MP4, OGG and RAW)
cs: Kodek videa MPEG-4 (použitelný s MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, MP4, OGG a RAW)

en: MPEG-I/II video demuxer
cs: Demultiplexer videa MPEG-I/II

en: MPEG-PS demuxer
cs: Demultiplexer MPEG-PS

en: MTP Device
cs: Zařízení MTP

en: MTP devices
cs: Zařízení MTP

en: MTP input
cs: Vstup MTP

en: MTU of the network interface
cs: MTU síťového rozhraní

en: MY COMPUTER
cs: TENTO POČÍTAČ

en: Mac OS X interface
cs: Rozhraní Mac OS X

en: Macedonian
cs: Makedonský

en: Magazine
cs: Časopis

en: Magnification/Zoom
cs: Zvětšení/přiblížení

en: Magnify
cs: Zvětšit

en: Magnify/Zoom interactive video filter
cs: Interaktivní video filtr pro zvětšení/přiblížení

en: Main Profile
cs: Hlavní profil

en: Main Toolbar
cs: Hlavní nástrojová lišta

en: Main Window...
cs: Hlavní okno...

en: Main interfaces
cs: Hlavní rozhraní

en: Main interfaces settings
cs: Nastavení hlavního rozhraní

en: Major channel
cs: Hlavní kanál

en: Make a donation...
cs: Podpořte vývoj programu...

en: Malagasy
cs: Malgašský

en: Malay
cs: Malajský

en: Maltese
cs: Maltézský

en: Manx
cs: Manský

en: Maori
cs: Maurský

en: Marathi
cs: Maráthský

en: Mark analyzed Pixels
cs: Označit analyzované pixely

en: Mark analyzed pixels
cs: Označit analyzované pixely

en: Maroon
cs: Kaštanová

en: Mask
cs: Maska

en: Master server ip address
cs: Adresa IP hlavního serveru

en: Max length
cs: Maximální délka

en: Maximal bitrate
cs: Maximální datový tok

en: Maximal period
cs: Maximální doba

en: Maximal volume level
cs: Maximální úroveň hlasitosti

en: Maximum RTP sources
cs: Maximum zdrojů RTP

en: Maximum bitrate
cs: Maximální datový tok

en: Maximum bitrate (kbps)
cs: Maximální datový tok (kbps)

en: Maximum encoding bitrate
cs: Maximální datový tok

en: Maximum level
cs: Maximální úroveň

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
cs: Maximální počet znaků zobrazený na obrazovce.

en: Maximum number of connections
cs: Maximální počet spojení

en: Maximum video height
cs: Maximální výška videa

en: Maximum video width
cs: Maximální šířka videa

en: Mean
cs: Průměr

en: Media &Information
cs: &Informace o médiu

en: Media Angle
cs: Úhel média

en: Media Audio Track
cs: Zvuková stopa média

en: Media Files
cs: Mediální soubory

en: Media Forward
cs: Médium Vpřed

en: Media Information
cs: Informace o médiu

en: Media Information...
cs: Informace o médiu...

en: Media Library
cs: Knihovna médií

en: Media Manager List
cs: Seznam správců médií

en: Media Menu
cs: Nabídka médií

en: Media Next Frame
cs: Následující snímek média

en: Media Next Track
cs: Další stopa média

en: Media Play Pause
cs: Pozastavit přehrávání média

en: Media Prev Frame
cs: Předchozí snímek média

en: Media Prev Track
cs: Předchozí stopa média

en: Media Record
cs: Nahrávání média

en: Media Repeat
cs: Opakovat média

en: Media Rewind
cs: Přetočit média

en: Media Select
cs: Vybrat média

en: Media Shuffle
cs: Zamíchat média

en: Media Stop
cs: Zastavit média

en: Media Subtitle
cs: Titulky médií

en: Media Time
cs: Čas médií

en: Media View
cs: Zobrazení médií

en: Media: %s
cs: Médium: %s

en: Meditative
cs: Meditační

en: Medium
cs: Střední

en: Medium backwards jump
cs: Střední skok zpět

en: Medium forward jump
cs: Střední skok vpřed

en: Medium jump length
cs: Délka středního skoku

en: Medium jump length, in seconds.
cs: Délka středního skoku v sekundách.

en: Menu
cs: Nabídka

en: Menu language
cs: Jazyk nabídky

en: Menus
cs: Nabídky

en: Menus language:
cs: Jazyk nabídek:

en: Mesh height
cs: Výška polygonu

en: Mesh width
cs: Šířka polygonu

en: Messages
cs: Zprávy

en: Messages...
cs: Zprávy...

en: Meta-information
cs: Meta-informace

en: Mi&nimal Interface
cs: Mi&nimální rozhraní

en: Microsoft Media Server (MMS) input
cs: Vstup Microsoft Media Server (MMS)

en: Middle
cs: Střední

en: Mime
cs: MIME

en: Minimal Mac OS X interface
cs: Minimální rozhraní Mac OS X

en: Minimal period
cs: Minimální doba

en: Minimum bitrate (kbps)
cs: Minimální datový tok (kbps)

en: Minimum encoding bitrate
cs: Minimální datový tok

en: Mirror
cs: Zrcadlit

en: Mirror video
cs: Zrcadlit video

en: Mirror video filter
cs: Filtr zrcadlení videa

en: Misc
cs: Různé

en: Miscellaneous
cs: Různé

en: Miscellaneous Options
cs: Různá nastavení

en: Miscellaneous audio settings and modules.
cs: Různá nastavení a moduly pro zvuk

en: Missing AACS configuration file!
cs: Schází soubor nastavení AACS.

en: Mode
cs: Režim

en: Modulation / Constellation
cs: Modulace / Sestava

en: Modules Tree
cs: Strom modulů

en: Moldavian
cs: Moldavský

en: Mongolian
cs: Mongolský

en: Monitor pixel aspect ratio
cs: Poměr stran pixelu monitoru

en: More Info
cs: Více informací

en: More information...
cs: Více informací...

en: Mosaic
cs: Mozaika

en: Mosaic Tiles
cs: Mozaikové dlaždice

en: Motion Detect
cs: Detekce pohybu

en: Motion blur
cs: Rozmazání pohybem

en: Motion blur filter
cs: Filtr rozmazání monitoru

en: Motion detect
cs: Detekce pohybu

en: Mount Point
cs: Přípojný bod

en: Mouse Gestures
cs: Gesta myši

en: Mouse Wheel Down
cs: Kolečko myši dolů

en: Mouse Wheel Left
cs: Kolečko myši doleva

en: Mouse Wheel Right
cs: Kolečko myši doprava

en: Mouse Wheel Up
cs: Kolečko myši nahoru

en: Mouse events
cs: Události myši

en: Mouse gestures control interface
cs: Ovládací rozhraní gest myši

en: MouseWheel up-down axis Control
cs: Osa kolečka myši ovládá

en: Move To Trash and Relaunch VLC
cs: Přesunout do koše a znovu spustit přehrávač VLC

en: Multicast output interface
cs: Výstupní rozhraní pro multicast

en: Multiple profiles with the same name are not allowed.
cs: Více profilů se stejným názvem není dovoleno.

en: Musical
cs: Muzikál

en: Mute
cs: Ztlumit

en: Mute the audio.
cs: Ztlumit zvuk.

en: Mux Control
cs: Nastavení multiplexeru

en: Mux module
cs: Modul multiplexeru

en: Muxer
cs: Multiplexer

en: Muxer:
cs: Multiplexer:

en: Muxers
cs: Multiplexery

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
cs: Multiplexy tvoří výsledné formáty obsahující všechny základní proudy (obraz, zvuk, ...). Toto nastavení umožňuje vždy vynutit konkrétní multiplex. To si pravděpodobně nepřejete.
    Také můžete nastavit výchozí nastavení pro každý multiplex.

en: My Computer
cs: Počítač

en: My Music
cs: Moje hudba

en: My Pictures
cs: Moje obrázky

en: My Videos
cs: Moje videa

en: N&ormal Speed
cs: N&ormální rychlost

en: N/A
cs: Nedostupné

en: NT Service
cs: Služba NT

en: Name
cs: Název

en: Name for the font you want to use
cs: Název pro typ písma, které si přejete použít

en: Name of desired display device
cs: Název požadovaného zobrazovacího zařízení

en: Name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
cs: Název zvukového zařízení používaného zásuvným modulem DirectShow. Pokud nezadáte jinak, bude použito výchozí zařízení.

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
cs: Název video zařízení používaného zásuvným modulem DirectShow. Pokud nezadáte jinak, bude použito výchozí zařízení.

en: Name:
cs: Název:

en: National Folk
cs: Národní folk

en: Native American
cs: Původní americká

en: Native Slider
cs: Výchozí posuvník

en: Navigate down
cs: Přejít dolů

en: Navigate left
cs: Přejít doleva

en: Navigate right
cs: Přejít doprava

en: Navigate up
cs: Přejít nahoru

en: Navigation
cs: Navigace

en: Navy
cs: Námořnická modř

en: Ncurses interface
cs: Rozhraní Ncurses

en: Ne&xt
cs: Da&lší

en: Nearest neighbour (bad quality)
cs: Nejbližší soused (nízká kvalita)

en: Negate colors
cs: Obrátit barvy

en: Negative
cs: Negativ

en: Nepali
cs: Nepálský

en: Network
cs: Síť

en: Network Protocol
cs: Síťový protokol

en: Network Sync
cs: Síťová synchronizace

en: Network caching (ms)
cs: Síťová mezipaměť (ms)

en: Network identifier
cs: Identifikátor sítě

en: Network interaction failed
cs: Interakce se sítí selhala

en: Network master clock
cs: Server síťové sychnronizace času

en: Network name
cs: Název sítě

en: Network name to create
cs: Název vytvářené sítě

en: Network settings
cs: Nastavení sítě

en: Network streams (SAP)
cs: Síťové proudy (SAP)

en: Network synchronisation
cs: Synchronizace sítě

en: Network synchronization
cs: Síťová synchronizace

en: Never
cs: Nikdy

en: Never fix
cs: Nikdy neopravovat

en: New Wave
cs: Nová vlna

en: New destination
cs: Nový cíl

en: New profile
cs: Nový profil

en: Next
cs: Následující

en: Next / Forward
cs: Následující / Vpřed

en: Next Channel
cs: Následující kanál

en: Next Chapter/Title
cs: Následující kapitola/titul

en: Next chapter
cs: Následující kapitola

en: Next frame
cs: Následující snímek

en: Next media in the playlist
cs: Následující položka v seznamu skladeb

en: Next title
cs: Následující titul

en: No Filtering
cs: Žádné filtrování

en: No Input device found
cs: Nebylo nalezeno žádné vstupní zařízení

en: No description for this codec
cs: Neexistuje popis pro kodek.

en: No device is selected
cs: Žádné zařízení není vybráno

en: No disc menus
cs: Bez nabídek

en: No file selected
cs: Nevybrán žádný soubor

en: No folder selected
cs: Nevybrána žádná složka

en: No input
cs: Žádný vstup

en: No input found
cs: Nenalezen žádný vstup

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
cs: Vstup nenalezen. Proud musí být spuštěn, nebo pozastaven, aby záložky fungovaly.

en: No input selected
cs: Nevybrán žádný vstup

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
cs: Nenalezen žádný odpovídající modul. Použijte parametry --list nebo --list-verbose pro seznam dostupných modulů.

en: No pre-filtering
cs: Bez před-filtrování

en: No valid destination
cs: Neplatný cíl

en: No video or audio device selected.
cs: Nebylo vybráno žádné zařízení zvuku, či videa.

en: Noise
cs: Šum

en: Noise reduction
cs: Potlačení šumu

en: None
cs: Nic

en: Normal
cs: Normální

en: Normal Size
cs: Původní velikost

en: Normal rate
cs: Normální rychlost

en: Normalize volume to:
cs: Normalizovat hlasitost na:

en: Norwegian
cs: Norský

en: Norwegian Nynorsk
cs: Norský (Nynorsk)

en: Not Set
cs: Nenastaveno

en: Not Used
cs: Nepoužitý

en: Note:
cs: Poznámka:

en: Notify
cs: Oznámení

en: Now Playing
cs: Nyní se hraje

en: Now playing
cs: Nyní přehrávám

en: NullSoft demuxer
cs: Demultiplexer NullSoft

en: Number of Tracks
cs: Počet stop

en: Number of audio channels
cs: Počet zvukových kanálů

en: Number of channels
cs: Počet kanálů

en: Number of clones
cs: Počet klonů

en: Number of columns
cs: Počet sloupců

en: Number of days between two update checks
cs: Počet dní mezi dvěma kontrolami aktualizací

en: Number of output channels
cs: Počet výstupních kanálů

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
cs: Počet pixelů pro oříznutí ze spodní části obrazu.

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
cs: Počet pixelů pro oříznutí z levé části obrazu.

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
cs: Počet pixelů pro oříznutí z pravé části obrazu.

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
cs: Počet pixelů pro oříznutí z horní části obrazu.

en: Number of puzzle columns
cs: Počet sloupců ve skládačce

en: Number of puzzle rows
cs: Počet řad ve skládačce

en: Number of rows
cs: Počet řádků

en: Number of segments
cs: Počet segmentů

en: Number of threads
cs: Počet vláken

en: Number of threads used for decoding, 0 meaning auto
cs: Počet vláken pro dekódování, 0 znamená automaticky

en: Number of time the same input will be repeated
cs: Počet opakování daného vstupu

en: Nuv demuxer
cs: Demultiplexer Nuv

en: OGG demuxer
cs: Demultiplexer OGG

en: OSD menu
cs: Nabídka OSD

en: OSS input
cs: Vstup OSS

en: Off
cs: Vypnuto

en: Ogg Vorbis Quality
cs: Kvalita Ogg Vorbis

en: Ogg/OGM muxer
cs: Multiplexer Ogg/OGM

en: Olive
cs: Olivová

en: On
cs: Zapnuto

en: On Screen Display
cs: Zobrazení na obraze

en: Online Documentation...
cs: Online dokumentace...

en: Online Forum...
cs: Online fórum...

en: Opacity
cs: Neprůhlednost

en: Opacity of the logo
cs: Neprůhlednost loga

en: Opaqueness
cs: Neprůhlednost

en: Open
cs: Otevřít

en: Open &Capture Device...
cs: Otevřít zachy&távací zařízení..

en: Open &Disc...
cs: Otevřít &disk...

en: Open &File...
cs: Otevřít &soubor...

en: Open &Folder...
cs: Otevřít &složku...

en: Open &Location from clipboard
cs: Ote&vřít umístění ze schránky

en: Open &Network Stream...
cs: Otevřít &síťový proud...

en: Open &Network...
cs: Otevřít &síť...

en: Open &Recent Media
cs: Otevřít &nedávná média

en: Open Capture Device...
cs: Otevřít nahrávací zařízení...

en: Open D&irectory...
cs: Otevřít &adresář...

en: Open Directory
cs: Otevřít adresář

en: Open Disc...
cs: Otevřít disk...

en: Open File
cs: Otevřít soubor

en: Open File...
cs: Otevřít soubor...

en: Open Folder
cs: Otevřít složku

en: Open Media
cs: Otevřít médium

en: Open Network...
cs: Otevřít ze sítě...

en: Open RTP/UDP Stream
cs: Otevřít proud RTP/UDP

en: Open Recent
cs: Otevřít nedávný

en: Open Source
cs: Otevřít zdroj

en: Open URL
cs: Otevřít URL

en: Open VLM configuration...
cs: Otevřít nastavení VLM...

en: Open a medium
cs: Otevřít médium

en: Open a skin file
cs: Otevřít soubor vzhledu

en: Open media...
cs: Otevřít médium...

en: Open playlist
cs: Otevřít seznam skladeb

en: Open playlist...
cs: Otevřít seznam skladeb...

en: Open skin ...
cs: Otevřít vzhled ...

en: Open subtitles
cs: Otevřít titulky

en: Open subtitles...
cs: Otevřít titulky...

en: Open: %s
cs: Otevřít: %s

en: OpenGL ES 2 extension
cs: Rozšíření OpenGL ES 2

en: OpenGL ES extension
cs: Rozšíření OpenGL ES

en: OpenGL extension
cs: Rozšíření OpenGL

en: OpenGL video output
cs: Výstup videa OpenGL

en: OpenSLES audio output
cs: Zvukový výstup OpenSLES

en: Opening
cs: Otevírání

en: Operating System Integration
cs: Integrace s operačním systémem

en: Optical drive
cs: Optická mechanika

en: Options
cs: Možnosti

en: Organize Presets...
cs: Uspořádat přednastavení...

en: Organize Profiles...
cs: Uspořádat profily...

en: Organize profiles...
cs: Uspořádat profily...

en: Original Format
cs: Původní formát

en: Original ID
cs: Originální ID

en: Original Size
cs: Původní velikost

en: Original audio
cs: Původní zvuk

en: Other
cs: Jiné

en: Outline
cs: Obrys

en: Outline Thickness
cs: Šířka obrysu

en: Outline color
cs: Barva obrysu

en: Outline opacity
cs: Neprůhlednost obrysů

en: Outline thickness
cs: Šířka obrysu

en: Output
cs: Výstup

en: Output FIFO
cs: FIFO výstup

en: Output URL
cs: Výstupní URL

en: Output destination
cs: Cíl výstupu

en: Output device
cs: Výstupní zařízení

en: Output file
cs: Výstupní soubor

en: Output format
cs: Výstupní formát

en: Output height
cs: Výška výstupu

en: Output module:
cs: Výstupní modul:

en: Output modules
cs: Moduly výstupu

en: Output picture aspect ratio
cs: Poměr stran výstupního obrázku

en: Output port
cs: Port výstupu

en: Output video height.
cs: Výška výstupu videa.

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
cs: Černobílý výstup videa. Tím, že nejsou informace o barvách dekódovány, můžete snížit zátěž procesoru.

en: Output video width.
cs: Šířka výstupu videa.

en: Output width
cs: Šířka výstupu

en: Output:
cs: Výstup:

en: Overall
cs: Celkově

en: Overlay
cs: Přesah

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
cs: Přesah je schopnost hardwarového zrychlení u vaší grafické karty (schopnost vykreslovat video přímo). Ve výchozím nastavení se VLC tuto schopnost pokusí využít.

en: Overlay subtitles on the video
cs: Překrytí videa titulky

en: Overlay video output
cs: Překrýt výstup videa

en: Overlays
cs: Překryvy

en: Overlays/Subtitles
cs: Překryv/Titulky

en: Overwrite
cs: Přepsat

en: Overwrite existing file
cs: Přepsat existující soubor

en: P&layback
cs: &Přehrávání

en: PLS playlist import
cs: Import seznamu skladeb PLS

en: PS muxer
cs: Multiplexer PS

en: PVA demuxer
cs: Demultiplexer PVA

en: Packet Size
cs: Velikost paketu

en: Packetizers
cs: Paketizéry

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
cs: Paketizéry se pouzívají k předzpracování základních proudů před multiplexem. Toto nastavení umožňuje vždy vynutit paketizér. To si pravděpodobně nepřejete.
    Také můžete nastavit výchozí parametry pro každý paketizér.

en: Page
cs: Strana

en: Panjabi
cs: Pandžábský

en: Party
cs: Oslavy

en: Password
cs: Heslo

en: Password file
cs: Soubor hesla

en: Password for target device.
cs: Heslo pro cílové zařízení.

en: Password that will be requested to access the stream.
cs: Heslo požadované pro přístup k proudu.

en: Password that will be used for the connection.
cs: Heslo pro spojení.

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
cs: Heslo pro spojení se SOCKS proxy.

en: Password:
cs: Heslo:

en: Paste
cs: Vložit

en: Path
cs: Cesta

en: Path to the index file to create
cs: Cesta k vytvářenému souboru indexu

en: Path to the projectM preset directory
cs: Cesta k adresáři s předvolbami projectM

en: Path to the skin to use.
cs: Cesta ke vzhledu, který má být použit.

en: Pause
cs: Pozastavit

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
cs: Pozastaví každou položku v seznamu na posledním snímku.

en: Pause on the last frame of a video
cs: Pozastavit na posledním snímku videa

en: Pause only
cs: Pouze pozastavit

en: Pause playback when minimized
cs: Pozastavit přehrávání při minimalizaci

en: Pause the playback
cs: Pozastavit přehrávání

en: Pause the video playback when minimized
cs: Při minimalizaci pozastavit přehrávání videa

en: Paused
cs: Pozastaveno

en: Peak protection
cs: Ochrana špiček

en: Percent
cs: Procent

en: Performance (prioritize faster ciphers)
cs: Výkon (upřednostňuje rychlejší šifry)

en: Performance options
cs: Nastavení výkonu

en: Persian
cs: Perský

en: Phosphor
cs: Fosfor

en: Physical channel
cs: Fyzický kanál

en: Picture
cs: Obrázek

en: Picture aspect-ratio n:m
cs: Poměr stran obrázku v:s

en: Picture gain.
cs: Zesílení obrazu.

en: PictureFlow
cs: Obrázkový pás

en: Pitch
cs: Výška tónu

en: Pixels to crop from bottom
cs: Pixely pro oříznutí ze spodu

en: Pixels to crop from left
cs: Pixely pro oříznutí zleva

en: Pixels to crop from right
cs: Pixely pro oříznutí zprava

en: Pixels to crop from top
cs: Pixely pro oříznutí z vrchu

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
cs: Pozice na videu, kde se zobrazí název (výchozí dole uprostřed)

en: Play
cs: Přehrát

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
cs: Přehrát
    Pokud je seznam skladeb prázdný, tak otevřít médium

en: Play List
cs: Přehrát seznam

en: Play Selected
cs: Přehrát vybrané

en: Play and exit
cs: Přehrát a skončit

en: Play and pause
cs: Přehrát a pozastavit

en: Play and stop
cs: Přehrát a zastavit

en: Play another media synchronously
cs: Synchronizovaně přehrát další médium

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
cs: Synchronizovaně přehrávat další médium (např. zvukový soubor, ...)

en: Play as is
cs: Přehrát jak je

en: Play files randomly forever
cs: Přehrávat soubory dokola v náhodném pořadí

en: Play locally the stream while streaming it.
cs: Přehrávat proud při jeho vysílání.

en: Play only
cs: Pouze přehrát

en: Play playlist bookmark 1
cs: Přehrát 1. záložku seznamu skladeb

en: Play playlist bookmark 10
cs: Přehrát 10. záložku seznamu skladeb

en: Play playlist bookmark 2
cs: Přehrát 2. záložku seznamu skladeb

en: Play playlist bookmark 3
cs: Přehrát 3. záložku seznamu skladeb

en: Play playlist bookmark 4
cs: Přehrát 4. záložku seznamu skladeb

en: Play playlist bookmark 5
cs: Přehrát 5. záložku seznamu skladeb

en: Play playlist bookmark 6
cs: Přehrát 6. záložku seznamu skladeb

en: Play playlist bookmark 7
cs: Přehrát 7. záložku seznamu skladeb

en: Play playlist bookmark 8
cs: Přehrát 8. záložku seznamu skladeb

en: Play playlist bookmark 9
cs: Přehrát 9. záložku seznamu skladeb

en: Play&list
cs: Seznam sk&ladeb

en: Play/Pause
cs: Přehrát/Pozastavit

en: Playback
cs: Přehrávání

en: Playback Buttons
cs: Tlačítka pro přehrávání

en: Playback Rate
cs: Rychlost přehrávání

en: Playback Speed
cs: Rychlost přehrávání

en: Playback control
cs: Ovládání přehrávání

en: Playback failure
cs: Přehrávání selhalo

en: Playback speed
cs: Rychlost přehrávání

en: Played
cs: Přehrano

en: Played buffers
cs: Přehrané zásobníky

en: Player...
cs: Přehrávač...

en: Playlist
cs: Seznam skladeb

en: Playlist Files
cs: Soubory se seznamem skladeb

en: Playlist Files|
cs: Soubory se seznamem skladeb|

en: Playlist View Mode
cs: Režim zobrazení seznamu stop

en: Playlist and Instances
cs: Seznamy stop a instance

en: Playlist bookmark 1
cs: 1. záložka seznamu skladeb

en: Playlist bookmark 10
cs: 10. záložka seznamu skladeb

en: Playlist bookmark 2
cs: 2. záložka seznamu skladeb

en: Playlist bookmark 3
cs: 3. záložka seznamu skladeb

en: Playlist bookmark 4
cs: 4. záložka seznamu skladeb

en: Playlist bookmark 5
cs: 5. záložka seznamu skladeb

en: Playlist bookmark 6
cs: 6. záložka seznamu skladeb

en: Playlist bookmark 7
cs: 7. záložka seznamu skladeb

en: Playlist bookmark 8
cs: 8. záložka seznamu skladeb

en: Playlist bookmark 9
cs: 9. záložka seznamu skladeb

en: Playlist has only %u element | Playlist has only %u elements
cs[0]: Seznam stop obsahuje pouze %u soubor
cs[1]: Seznam stop obsahuje pouze %u soubory
cs[2]: Seznam stop obsahuje pouze %u souborů

en: Playlist...
cs: Seznam skladeb...

en: Please enter a network URL:
cs: Zadejte prosím adresu URL:

en: Please enter a unique name for the new profile.
cs: Zadejte jedinečný název nového profilu.

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
cs: Prosím zadejte platné uživatelské jméno a heslo pro doménu %s.

en: Please enter a valid login name and a password.
cs: Zadejte, prosím, platné přihlašovací jméno a heslo.

en: Please enter the URL or path to the media you want to play.
cs: Zadejte prosím URL nebo cestu k médiu, které si přejete přehrát

en: Please enter the new profile name.
cs: Zadejte prosím název nového profilu.

en: Please set a username or disable the audioscrobbler plugin, and restart VLC.
    Visit http://www.last.fm/join/ to get an account.
cs: Prosím nastavte uživatelské jméno, nebo vypněte modul audioscrobbler a restartujte VLC.
    Navštivte http://www.last.fm/join/ pro vytvoření účtu.

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
cs: Počkejte, prosím, dokud se nevytvoří mezipaměť písem.
    Mělo by to trvat méně než minutu.

en: Plu&gins and extensions
cs: Zásuvné &moduly a rozšíření

en: Plugins
cs: Moduly

en: Plugins and extensions
cs: Zásuvné moduly a rozšíření

en: Podcast Author
cs: Autor podcastu

en: Podcast Category
cs: Kategorie podcastu

en: Podcast Copyright
cs: Autorská práva podcastu

en: Podcast Duration
cs: Délka podcastu

en: Podcast Info
cs: Informace o podcastu

en: Podcast Keywords
cs: Klíčová slova podcastu

en: Podcast Link
cs: Odkaz na podcast

en: Podcast Publication Date
cs: Datum zveřejnění podcastu

en: Podcast Size
cs: Velikost podcastu

en: Podcast Subcategory
cs: Podkategorie podcastu

en: Podcast Subtitle
cs: Titulky podcastu

en: Podcast Summary
cs: Souhrn podcastu

en: Podcast Type
cs: Typ podcastu

en: Podcast URLs list
cs: Seznam URL podcastu

en: Podcast parser
cs: Analyzátor podcastů

en: Podcasts
cs: Podcasty

en: Polarization (Voltage)
cs: Polarizace (Voltáž)

en: Polish
cs: Polský

en: Polsk Punk
cs: Polský punk

en: Portuguese
cs: Portugalský

en: Position
cs: Pozice

en: Position Control
cs: Ovládání pozice

en: Position of video title
cs: Pozice názvu videa

en: Positioning method
cs: Metoda umístění

en: Post processing
cs: Dodatečné zpracování

en: Post processing quality
cs: Kvalita dodatečného zpracování

en: Post-Processing Quality
cs: Kvalita dodatečného zpracování

en: Posterize
cs: Posterizace

en: Posterize level
cs: Úroveň posterizace

en: Power
cs: Energie

en: Power Ballad
cs: Power Balada

en: Pre&vious
cs: &Předchozí

en: Preamp
cs: Před-zesílení

en: Preamp:
cs: Předzesílení:

en: Prefer native stream recording
cs: Upřednostnit původní nahrávání proudu

en: Preferences
cs: Nastavení

en: Preferences file could not be saved
cs: Soubor s nastaveními nemohl být uložen

en: Preferences...
cs: Nastavení...

en: Preferred Audio language
cs: Upřednostňovaný jazyk zvuku

en: Preferred audio language:
cs: Upřednostňovaný jazyk zvuku:

en: Preferred decoders list
cs: Seznam upřednostňovaných dekodérů

en: Preferred encoders list
cs: Seznam upřednostňovaných kodérů

en: Preferred packetizer list
cs: Seznam upřednostňovaných paketizérů

en: Preferred subtitle language
cs: Upřednostňovaný jazyk titulků

en: Preferred video resolution
cs: Upřednostňované rozlišení videa

en: Prefix
cs: Předpona

en: Preload MKV files in the same directory
cs: Před-načíst MKV soubory ve stejném adresáři

en: Preparer
cs: Tvůrce

en: Preset
cs: Přednastavení

en: Preset to use for the equalizer.
cs: Předvolby pro ekvalizér.

en: Press new keys for
    "%@"
cs: Stiskněte nové klávesy pro
    "%@"

en: Prev
cs: Předchozí

en: Previous
cs: Předchozí

en: Previous / Backward
cs: Předchozí / Zpět

en: Previous Channel
cs: Předchozí kanál

en: Previous Chapter/Title
cs: Předchozí kapitola/titul

en: Previous chapter
cs: Předchozí kapitola

en: Previous media in the playlist
cs: Předchozí položka v seznamu skladeb

en: Previous title
cs: Předchozí titul

en: Print
cs: Tisk

en: Privacy / Network Interaction
cs: Soukromí / síťová interakce

en: Privacy and Network Access Policy
cs: Politika soukromí a přístupu k síti

en: Producer
cs: Producent

en: Product
cs: Produkt

en: Profile
cs: Profil

en: Profile Name
cs: Název profilu

en: Program Guide
cs: Průvodce programem

en: Programs
cs: Programy

en: Progressive Rock
cs: Progresivní rock

en: Protect against sound clipping
cs: Zabránit ořezu zvuku

en: Protocol
cs: Protokol

en: Psychedelic
cs: Psychedelická

en: Psychedelic Rock
cs: Psychedelický rock

en: Psycho-acoustic model
cs: Psycho-akustický model

en: Publisher
cs: Nakladatel

en: PulseAudio input
cs: Vstup PulseAudio

en: Pulseaudio audio output
cs: Zvukový výstup Pulseaudio

en: Purple
cs: Růžová

en: Pushto
cs: Paštunšský

en: Puzzle
cs: Hlavolam

en: Puzzle game
cs: Skládačka

en: Qt interface
cs: Rozhraní Qt

en: Quality
cs: Kvalita

en: Quality level
cs: Úroveň kvality

en: Quality of post processing. Valid range is 0 (disabled) to 6 (highest)
    Higher levels require more CPU power, but produce higher quality pictures.
    With default filter chain, the values map to the following filters:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr
cs: Úroveň dodatečného zpracování kvality videa. Platný rozsah je 0 (žádné) až 6 (nejvyšší).
    Vyšší úrovně vyžadují větší výpočetní výkon, ale produkují lepší obraz.
    S výchozím řazením filtrů se hodnoty rovnají následujícím kombinacím:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr

en: Quiet mode
cs: Tichý režim

en: Quiet synchro
cs: Tichá synchronizace

en: Quit
cs: Ukončit

en: Quit VLC
cs: Ukončit VLC

en: Quit after Playback
cs: Ukončit po přehrání

en: Quit at the end of playlist
cs: Ukončit na konci seznamu skladeb

en: RAM playlist import
cs: Import seznamu skladeb RAM

en: RC
cs: Dálkové ovládání

en: RGB component to extract
cs: Komponenta RGB k extrakci

en: RTP over RTSP (TCP)
cs: RTP skrze RTSP (TCP)

en: RTP source timeout (sec)
cs: Časový limit zdroje RTP (sekund)

en: RTSP VoD server
cs: Server RTSP VoD

en: RTSP authentication
cs: Ověření RTSP

en: RTSP connection failed
cs: Spojení RTSP selhalo

en: RTSP server address
cs: Adresa RTSP serveru

en: RTSP server port
cs: Port RTSP serveru

en: Radio device
cs: Rádiové zařízení

en: Radius
cs: Poloměr

en: Radius in pixels
cs: Poloměr v pixelech

en: Raeto-Romance
cs: Rétorománský

en: Random
cs: Náhodné

en: Random Off
cs: Náhodné přehrávání vypnuto

en: Random On
cs: Náhodné přehrávání zapnuto

en: Rating
cs: Hodnocení

en: Ratio
cs: Poměr

en: Ratio of B frames
cs: Počet B snímků

en: Ratio of key frames
cs: Poměr klíčových snímků

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
cs: Načíst soubor nastavení VLM ihned po spuštění VLM.

en: Read password for target device from file.
cs: Načíst heslo pro cílové zařízení ze souboru.

en: ReadMe / FAQ...
cs: Čti mne / FAQ...

en: Real-Time Protocol (RTP) input
cs: Vstup protokolu reálného času (RTP)

en: Real-time
cs: Reálný čas

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
cs: Doporučený výstup videa pro Windows Vista a novější verze

en: Record
cs: Nahrávat

en: Record directory or filename
cs: Adresář, nebo název souboru pro záznam

en: Recording
cs: Nahrávání

en: Recording done
cs: Nahrávání dokončeno

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
cs: Znovu vytvořit index pro soubor AVI. Použijte, pokud je váš soubor AVI poškozený, nebo není úplný (nelze jej prohledávat).

en: Red
cs: Červená

en: Red balance
cs: Vyvážení červené

en: Refresh List
cs: Obnovit seznam

en: Refresh period in ms
cs: Obnovovací frekvence v ms

en: Refresh time
cs: Obnovovací čas

en: Region code
cs: Kód regionu

en: Relative font size
cs: Relativní velikost písma

en: Relative to source content
cs: Relativní k obsahu zdroje

en: Relative to source delay
cs: Relativní ke zpoždění zdroje

en: Release time
cs: Čas vydání

en: Reload extensions
cs: Znovu načíst rozšíření

en: Remember the audio volume
cs: Zapamatovat úroveň hlasitosti zvuku

en: Remote control interface
cs: Rozhraní dálkového ovládání

en: Remote-OSD
cs: Vzdálené OSD

en: Remote-OSD over VNC
cs: Vzdálené OSD skrze VNC

en: Remove
cs: Odstranit

en: Remove Selected
cs: Odstranit vybrané

en: Remove a preset
cs: Odstranit přednastavení

en: Remove old preferences?
cs: Odstranit stará nastavení?

en: Remove this podcast subscription
cs: Odstranit odběr tohoto podcastu

en: Rename Directory...
cs: Přejmenovat adresář...

en: Rename Folder...
cs: Přejmenovat složku...

en: Rendering quality
cs: Kvalita vykreslování

en: Repair AVI Files
cs: Opravit soubory AVI

en: Repeat
cs: Opakovat

en: Repeat All
cs: Opakovat vše

en: Repeat Off
cs: Opakování vypnuto

en: Repeat One
cs: Opakovat jednou

en: Repeat all
cs: Opakovat vše

en: Repeat current item
cs: Opakovat aktuální položku

en: Repeat delay:
cs: Interval opakování:

en: Repeat:
cs: Opakovat:

en: Replay gain
cs: Zesílení přehrávání

en: Replay gain mode
cs: Režim zesílení signálu

en: Replay gain mode:
cs: Režim zesílení signálu

en: Replay preamp
cs: Předzesilovač pro zesílení signálu

en: Requirements
cs: Požadavky

en: Reset
cs: Obnovit

en: Reset All
cs: Obnovit vše

en: Reset Preferences
cs: Obnovit nastavení

en: Reset controls
cs: Obnovit výchozí ovládání

en: Reset controls to defaults.
cs: Vrátit ovládání na původní hodnoty.

en: Reset defaults
cs: Obnovit výchozí hodnoty

en: Resize interface to video size
cs: Změnit velikost rozhraní podle velikosti videa

en: Resolution
cs: Rozlišení

en: Retrieving Channel Info...
cs: Načítání informací o kanálu...

en: Reverb
cs: Dozvuk

en: Reverse
cs: Obrátit směr

en: Reverse stereo
cs: Reverzní stereo (prohodí levý a pravý kanál)

en: Revert to normal play speed
cs: Obnovit normální rychlost přehrávání

en: Rhythmic Soul
cs: Rytmický soul

en: Right
cs: Vpravo

en: Ripple
cs: Vlnění

en: Ripple video filter
cs: Video filtr vlnění

en: Romanian
cs: Rumunský

en: Room size
cs: Velikost místnosti

en: Room width
cs: Šířka místnosti

en: Rotate
cs: Otočit

en: Rotate (degrees)
cs: Otočit (stupně)

en: Rotate by 180 degrees
cs: Otočit o 180 stupňů

en: Rotate by 270 degrees
cs: Otočit o 270 stupňů

en: Rotate by 90 degrees
cs: Otočit o 90 stupňů

en: Rotate or flip the video
cs: Otočit nebo převrátit obraz

en: Rotation
cs: Rotace

en: Row
cs: Řádek

en: Row border
cs: Okraj řádky

en: Rows
cs: Řádky

en: Run as daemon process
cs: Spustit jako proces démona

en: Run manually
cs: Spustit ručně

en: Run time
cs: Čas běhu

en: Rundi
cs: Rundšský

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
cs: Spouštím přehrávač VLC s výchozím rozhraním. Přejete-li si spouštět přehrávač VLC bez rozhraní, použijte příkaz 'cvlc'.

en: Runs VLC as a background daemon process.
cs: Spustí přehrávač VLC jako proces démona na pozadí.

en: Russian
cs: Ruský

en: S&tatistics
cs: S&tatistika

en: S-Video input
cs: S-Video vstup

en: S/PDIF can be used by default when your hardware supports it as well as the audio stream being played.
cs: S/PDIF může být použit jako výchozí pokud ho váš hardware podporuje a pokud je přehráván nějaký zvuk.

en: SAP Strict mode
cs: Striktní režim SAP

en: SAP announcement interval
cs: Interval oznámení SAP

en: SAP multicast address
cs: Adresa multicastu SAP

en: SAP timeout (seconds)
cs: Časový limit SAP (sekundy)

en: SDI Demux
cs: Demultiplexer SDI

en: SDI Input
cs: Vstup SDI

en: SDL Image decoder
cs: Dekodér obrazu SDL

en: SDL_image video decoder
cs: Dekodér videa SDL_image

en: SDP URL
cs: URL SDP

en: SFTP authentication
cs: Autentizace HTTP

en: SFTP input
cs: Vstup SFTP

en: SFTP port
cs: Port SFTP

en: SFTP port number to use on the server
cs: Port SFTP používaný na serveru

en: SMB domain
cs: Doména SMB

en: SMB input
cs: Vstup SMB

en: SMB password
cs: SMB heslo

en: SMB user name
cs: Uživatelské jméno SMB

en: SOCKS password
cs: Heslo SOCKS

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
cs: Použitý server SOCKS proxy Formát musí být ADRESA:PORT. Bude použit pro všechna TCP spojení.

en: SOCKS server
cs: Server SOCKS

en: SOCKS user name
cs: Uživatelské jméno SOCKS

en: SRTP key (hexadecimal)
cs: Klíč SRTP (hexadecimálně)

en: SVCD subtitles
cs: SVCD titulky

en: Same as source
cs: Stejné jako zdroj

en: Samoan
cs: Samojský

en: Sample Rate
cs: Vzorkovací frekvence

en: Sample rate
cs: Vzorkovací frekvence

en: Sample rate of an audio elementary stream
cs: Vzorkovací frekvence zvuku v základním proudu

en: Samplerate
cs: Vzorkovací frekvence

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
cs: Vzorkovací frekvence zachyceného zvukového proudu v Hz (např: 11025, 22050, 44100, 48000)

en: Sango
cs: Sangošský

en: Sanskrit
cs: Sanskrt

en: Sardinian
cs: Sardinský

en: Satellite azimuth
cs: Azimut satelitu

en: Satellite azimuth in tenths of degree
cs: Azimut satelitu v desetinách stupně

en: Satellite elevation
cs: Elevace satelitu

en: Satellite elevation in tenths of degree
cs: Elevace satelitu v desetinách stupně

en: Satellite longitude
cs: Zeměpisná délka umístění satelitu

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
cs: Zeměpisná délka umístění satelitu v desetinách stupně. Západ je záporný.

en: Satire
cs: Satira

en: Saturation
cs: Saturace

en: Saturation threshold
cs: Práh nasycení

en: Save
cs: Uložit

en: Save File
cs: Uložit soubor

en: Save Metadata
cs: Uložit metadata

en: Save Playlist
cs: Uložit seznam skladeb

en: Save Playlist to &File...
cs: &Uložit seznam skladeb do souboru...

en: Save Playlist...
cs: Uložit seznam skladeb...

en: Save VLM configuration as...
cs: Uložit nastavení VLM jako...

en: Save and close the dialog
cs: Uložit a zavřít dialog

en: Save current selection as new preset
cs: Uložit současné přednastavení jako nové přednastavení

en: Save file to
cs: Uložit soubor do

en: Save file...
cs: Uložit soubor...

en: Save log file as...
cs: Uložit soubor záznamu jako...

en: Save playlist
cs: Uložit seznam skladeb

en: Save playlist as...
cs: Uložit seznam skladeb jako...

en: Save recently played items
cs: Uložit nedávno přehrané položky

en: Save the recently played items in the menu
cs: Ukládat nedávno přehrané položky do nabídky

en: Save...
cs: Uložit...

en: Saves all the displayed logs to a file
cs: Uloží všechny zobrazené záznamy do souboru

en: Saving file failed
cs: Uložení souboru selhalo

en: Scale
cs: Měřítko

en: Scale factor
cs: Měřítko

en: Scale factor (0.1-2.0)
cs: Měřítko (0.1-2.0)

en: Scaled to screen
cs: Přizpůsobené velikosti obrazovky

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
cs: Faktor zvětšení použitý při zakázaném automatickém zvětšení.
    Výchozí hodnota je 1.0 (původní velikost videa).

en: Scaling mode
cs: Režm zvětšení

en: Scaling mode to use.
cs: Použitý režim zvětšení.

en: Schedule
cs: Plán

en: Schedule:
cs: Plán:

en: Scope
cs: Rozsah

en: Score
cs: Skóre

en: Scrambled
cs: Kódovaný

en: Screen
cs: Obrazovka

en: Screen capture
cs: Snímek obrazovky

en: Screen capture (with X11/XCB)
cs: Snímač obrazovky (s X11/XCB)

en: Search
cs: Hledat

en: Search in Playlist
cs: Hledat v seznamu skladeb

en: Search the playlist
cs: Hledat v seznamu skladeb

en: Season
cs: Série

en: Second CSA Key
cs: Druhý klíč CSA

en: Secure 128-bits (exclude 256-bits ciphers)
cs: Bezpečné 128 bitů (ignoruje 256 bitové šífry)

en: Secure 256-bits (prioritize 256-bits ciphers)
cs: Bezpečné 256 bitů (upřednostňuje 256 bitové šífry)

en: Segment length
cs: Délka segmentu

en: Segments
cs: Segmenty

en: Select
cs: Vybrat

en: Select "Advanced Options" to see all options.
cs: Vyberte "Pokročilé možnosti" pro zobrazení všech možností.

en: Select All
cs: Vybrat vše

en: Select Audio Device
cs: Vyberte zvukové zařízení

en: Select Directory
cs: Vyberte adresář

en: Select File
cs: Vybrat soubor

en: Select Folder
cs: Vybrat složku

en: Select Input
cs: Vybrat vstup

en: Select Output
cs: Vybrat výstup

en: Select a color effect.
cs: Vyberte barevný efekt.

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
cs: Vyberte zařízení nebo adresář VIDEO_TS

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
cs: Vyberte zařízení nebo složku VIDEO_TS

en: Select a directory
cs: Vyberte adresář

en: Select a file
cs: Vyberte soubor

en: Select a stream
cs: Vyberte proud

en: Select an action to change the associated hotkey:
cs: Vyberte činnost, které si přejete změnit klávesovou zkratku:

en: Select next DVD chapter
cs: Vybrat následující DVD kapitolu

en: Select next DVD title
cs: Vybrat následující DVD titul

en: Select one or more files to open
cs: Vyberte jeden či více souborů k otevření

en: Select one or multiple files
cs: Vyberte jeden nebo více souborů

en: Select prev DVD chapter
cs: Vybrat předchozí kapitolu DVD

en: Select previous DVD title
cs: Vybrat předchozí DVD titul

en: Select profile:
cs: Vyberte profil:

en: Select rendering quality, at the expense of speed. 0 is fastest, 1 is highest quality.
cs: Vybrat kvalitu vykreslení za cenu rychlosti. 0 je nejrychlejší, 1 je největší kvalita.

en: Select skin
cs: Vyberte vzhled

en: Select special Audio device, or let windows decide (default), change needs VLC restart to apply.
cs: Vyberte speciální zvukové zařízení, nebo nechte windows rozhodnout (výchozí), změna vyžaduje restart přehrávače VLC.

en: Select the capture device type
cs: Vyberte typ snímacího zařízení

en: Select the directory to save to
cs: Vyberte složku pro uložení

en: Select the file
cs: Vyberte soubor

en: Select the file to save to
cs: Vyberte soubor na ukládání

en: Select the hotkey to display the position.
cs: Vyberte klávesovou zkratku pro zobrazení pozice.

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
cs: Vyberte klávesovou zkratku pro přechod na následující snímek.

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
cs: Vyberte klávesovou zkratku pro dlouhý skok zpět.

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
cs: Vyberte klávesovou zkratku pro dlouhý skok vpřed.

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
cs: Vyberte klávesovou zkratku pro střední skok zpět.

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
cs: Vyberte klávesovou zkratku pro střední skok vpřed.

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
cs: Vyberte klávesovou zkratku pro krátký skok zpět.

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
cs: Vyberte klávesovou zkratku pro krátký skok vpřed.

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
cs: Vyberte klávesovou zkratku pro velmi krátký skok zpět.

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
cs: Vyberte klávesovou zkratku pro velmi krátký skok vpřed.

en: Select the hotkey to quit the application.
cs: Vyberte klávesovou zkratku pro ukončení aplikace.

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
cs: Vyberte klávesovou zkratku pro návrat k normální přehrávací rychlosti.

en: Select the hotkey to stop playback.
cs: Vyberte klávesovou zkratku pro zastavení přehrávání.

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
cs: Vyberte klávesovou zkratku pro zrychlené přehrávání.

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
cs: Vyberte klávesovou zkratku pro zpomalené přehrávání.

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
cs: Vyberte klávesovou zkratku pro ukončení režimu celé obrazovky

en: Select the hotkey to use to pause.
cs: Vyberte klávesovou zkratku pro pozastavení.

en: Select the hotkey to use to play.
cs: Vyberte klávesovou zkratku pro přehrávání.

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
cs: Vyberte klávesovou zkratku pro skok na následující položku v seznamu skladeb.

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
cs: Vyberte klávesovou zkratku pro skok na předchozí položku v seznamu skladeb.

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
cs: Vyberte klávesovou zkratku pro přepnutí režimu celé obrazovky.

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
cs: Vyberte klávesovou zkratku pro zastavení/pokračování přehrávání.

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
cs: Vyberte klávesu pro aktivaci vybrané položky v nabídce DVD.

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
cs: Vyberte klávesu pro výběr následující kapitoly na DVD

en: Select the key to choose the next title from the DVD
cs: Vyberte klávesu pro výběr následjícího titulu na DVD

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
cs: Vyberte klávesu pro výběr předchozí kapitoly na DVD

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
cs: Vyberte klávesu pro výběr předchozího titulu na DVD

en: Select the key to decrease audio volume.
cs: Vyberte klávesu pro snížení hlasitosti.

en: Select the key to decrease the audio delay.
cs: Vyberte klávesu pro snížení zpoždění zvuku.

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
cs: Vyberte klávesu pro snížení zpoždění titulků.

en: Select the key to increase audio volume.
cs: Vyberte klávesu pro zvýšení hlasitosti.

en: Select the key to increase the audio delay.
cs: Vyberte klávesu pro zvýšení zpoždění zvuku.

en: Select the key to increase the subtitle delay.
cs: Vyberte klávesu pro zvýšení zpoždění titulků.

en: Select the key to move subtitles higher.
cs: Vyberte klávesu pro posun titulků výše.

en: Select the key to move subtitles lower.
cs: Vyberte klávesu pro posunutí titulků níže.

en: Select the key to move the selector down in DVD menus.
cs: Vyberte klávesu pro přesun výběru dolů v nabídce DVD.

en: Select the key to move the selector left in DVD menus.
cs: Vyberte klávesu pro přesun výběru doleva v nabídce DVD.

en: Select the key to move the selector right in DVD menus.
cs: Vyberte klávesu pro přesun výběru doprava v nabídce DVD.

en: Select the key to move the selector up in DVD menus.
cs: Vyberte klávesu pro přesun výběru nahoru v nabídce DVD.

en: Select the key to mute audio.
cs: Vyberte klávesu pro ztlumení.

en: Select the key to play this bookmark.
cs: Vyberte klávesu pro přehrání dané záložky.

en: Select the key to set this playlist bookmark.
cs: Vyberte klávesu pro nastavení dané záložky v seznamu skladeb.

en: Select the key to take you to the DVD menu
cs: Vyberte klávesu pro zobrazení DVD menu.

en: Select the preset you would like to remove:
cs: Vyberte přednastavení k odstranění:

en: Select the replay gain mode
cs: Vyberte si režim zesílení signálu

en: Select the subtitle file
cs: Vybrat soubor s titulky

en: Selected ports:
cs: Vybrané porty:

en: Selection of the starting mode and look
cs: Výběr režimu a vzhledu při spuštění

en: Semantic annotations
cs: Sémantické anotace

en: Send
cs: Odeslat

en: Send rate
cs: Přenosová rychlost

en: Sent
cs: Odeslané

en: Sent bytes
cs: Odeslané byty

en: Sent packets
cs: Odeslané pakety

en: Separate words by | (without space)
cs: Oddělovat slova znakem | (bez mezer)

en: Sepia
cs: Sépie

en: Sepia intensity
cs: Intenzita sépie

en: Sepia video filter
cs: Filtr videa vytvářející efekt sépie

en: Sequential numbering
cs: Sekvenční číslování

en: Serbian
cs: Srbský

en: Serial Port/Device
cs: Sériový port/zařízení

en: Services
cs: Služby

en: Services discovery
cs: Prohledávání služeb

en: Services discovery modules
cs: Moduly vyhledávání služeb

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
cs: Modul prohledávání služeb slouží k automatickému přidávání položek do seznamu skladeb.

en: Session
cs: Sezení

en: Session URL
cs: URL sezení

en: Session category
cs: Kategorie sezení

en: Session description
cs: Popis sezení

en: Session email
cs: Email sezení

en: Session failed
cs: Sezení selhalo

en: Session name
cs: Název sezení

en: Session phone number
cs: Telefoní číslo sezení

en: Set ID
cs: Nastavit ID

en: Set as Wall&paper
cs: Nastavit jako &tapetu

en: Set playlist bookmark 1
cs: Nastavit 1. záložku seznamu skladeb

en: Set playlist bookmark 10
cs: Nastavit 10. záložku seznamu skladeb

en: Set playlist bookmark 2
cs: Nastavit 2. záložku seznamu skladeb

en: Set playlist bookmark 3
cs: Nastavit 3. záložku seznamu skladeb

en: Set playlist bookmark 4
cs: Nastavit 4. záložku seznamu skladeb

en: Set playlist bookmark 5
cs: Nastavit 5. záložku seznamu skladeb

en: Set playlist bookmark 6
cs: Nastavit 6. záložku seznamu skladeb

en: Set playlist bookmark 7
cs: Nastavit 7. záložku seznamu skladeb

en: Set playlist bookmark 8
cs: Nastavit 8. záložku seznamu skladeb

en: Set playlist bookmark 9
cs: Nastavit 9. záložku seznamu skladeb

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
cs: Nastavte sílu zostření mezi hodnotami 0 až 2. Výchozí hodnota je 0.05.

en: Set the encoding used in text subtitles
cs: Nastavit znakovou sadu používanou v titulcích

en: Set the justification of subtitles
cs: Nastavit zarovnání titulků

en: Set up associations...
cs: Nastavit asociace...

en: Sets the windows opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
cs: Nastaví průhlednost hlavního okna, seznamu skladeb a rozšířeného panelu na hodnotu mezi 0.1 a 1. Volba je funkční pouze na Windows a na X11 s kompozitním rozšířením.

en: Setting
cs: Nastavení

en: Settings
cs: Nastavení

en: Settings for VLC's control interfaces
cs: Nastavení pro rozhraní vstupu VLC

en: Settings for VLC's interfaces
cs: Nastavení rozhraní VLC

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
cs: Nastavení pro vstupy, kodéry a převodníky.

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
cs: Nastavení titulků, teletextu a de/kodérů CC.

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
cs: Nastavení pouze pro zvukové kodéry.

en: Settings for the main interface
cs: Nastavení hlavního rozhraní

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
cs: Nastavení pro video, obrázky, nebo kodéry videa a zvuku.

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
cs: Nastavení OSD, titulků a překrývacích obrazů

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
cs: Nastavení vztahující se k chování seznamu skladeb (např. režim přehrávání) a k modulům, které automaticky přidávají položky do tohoto seznamu (moduly hledání služeb).

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
cs: Nastavení různých metod přístupu. Obecná nastavení, která můžete chtít upravit, jsou HTTP proxy nebo nastavení velikosti mezipaměti.

en: Settings...
cs: Nastavení...

en: Shadow
cs: Stín

en: Shadow angle
cs: Úhel stínu

en: Shadow color
cs: Barva stínu

en: Shadow distance
cs: Vzdálenost stínu

en: Shadow opacity
cs: Neprůhlednost stínů

en: Shared memory framebuffer
cs: Sdílená paměť framebufferu

en: Sharpen
cs: Zaostřit

en: Sharpen strength (0-2)
cs: Síla zostření (0-2)

en: Sharpen video filter
cs: Filtr zostření videa

en: Sharpness
cs: Ostrost

en: Sho&w VLC media player
cs: &Zobrazit přehrávač VLC

en: Shona
cs: Šonský

en: Short backwards jump
cs: Krátký skok zpět

en: Short forward jump
cs: Krátký skok vpřed

en: Short jump length
cs: Délka krátkého skoku

en: Short jump length, in seconds.
cs: Délka krátkého skoku v sekundách.

en: Shortcut
cs: Zkratka

en: Show &more options
cs: Zobrazit více &možností

en: Show All
cs: Zobrazit vše

en: Show Basic
cs: Zobrazit základní

en: Show Containing Directory...
cs: Zobrazit adresář s obsahem...

en: Show Containing Folder...
cs: Zobrazit složku s obsahem...

en: Show Details
cs: Zobrazit podrobnosti

en: Show Fullscreen Controller
cs: Zobrazit ovladač režimu celé obrazovky

en: Show Fullscreen controller
cs: Zobrazit ovladač režimu celé obrazovky

en: Show Name
cs: Zobrazit název

en: Show Sidebar
cs: Zobrazit postranní lištu

en: Show VLC on the taskbar
cs: Zobrazit VLC na v pruhu úloh

en: Show a controller in fullscreen mode
cs: Zobrazit panel ovládání v režimu celé obrazovky

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
cs: Pokud je přehrávač VLC minimalizovaný či skrytý, při přechodu mezi položkami na seznamu skladeb, se zobrazí oznámení s názvem autora a přehrávané stopy.

en: Show a systray icon for VLC
cs: Zobrazit ikonu přehrávače VLC v systémové části panelu

en: Show advanced options
cs: Zobrazit pokročilé možnosti

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
cs: Zobrazit pokročilá nastavení místo jednoduchých při otevření okna s nastavením.

en: Show advanced preferences over simple ones
cs: Zobrazit pokročilá nastavení místo jednoduchých

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
cs: Zobrazit ikonu v systémové části panelu pro ovládání základních funkcí přehrávače VLC.

en: Show controller in fullscreen
cs: Zobrazit ovládání v režimu celé obrazovky

en: Show controls in full screen mode
cs: V režimu celé obrazovky zobrazovat ovládání

en: Show errors and warnings
cs: Zobrazit chyby a varování

en: Show extended options
cs: Zobrazit rozšírené možnosti

en: Show extended settings
cs: Zobrazit rozšírená nastavení

en: Show media change popup:
cs: Zobrazit vyskakovací okno změny média:

en: Show media title on video
cs: Zobrazovat název média ve videu

en: Show media title on video start
cs: Při spuštění zobrazovat název média ve videu

en: Show notification popup on track change
cs: Zobrazit oznamovací okno při změně stopy

en: Show only errors
cs: Zobrazit pouze chyby

en: Show playing item name in window title
cs: Zobrazit název přehrávané položky v titulku okna

en: Show settings
cs: Zobrazit nastavení

en: Show small preview.
cs: Zobrazit malý náhled.

en: Show stream position
cs: Zobrazit pozici proudu

en: Show systray icon
cs: Zobrazit ikonu v systémové části panelu

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
cs: Zobrazovat čas od času aktuální pozici pozici v proudu v sekundách.

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
cs: Zobrazit název videa po n milisekund, výchozí je 5000 ms (5 sek.)

en: Show unimportant error and warnings dialogs
cs: Zobrazit dialogy s nedůležitými chybami a varováními

en: Show video title for x milliseconds
cs: Zobrazit název videa x milisekund

en: Show video within the main window
cs: Zobrazit video uvnitř hlavního okna

en: Show/Hide Playlist
cs: Zobrazit/skrýt seznam skladeb

en: Shuffle
cs: Zamíchat

en: Silver
cs: Stříbrná

en: Similarity
cs: Podobnost

en: Simple
cs: Jednoduché

en: Simple Karaoke filter
cs: Jednoduchý karaoke filtr

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
cs: Zjednodušená čínština (ISO-2022-CN-EXT)

en: Size
cs: Velikost

en: Size of stream in bytes
cs: Velikost proudu v bytech

en: Sketch
cs: Náčrt

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
cs: Soubory s motivy |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Skin resource file:
cs: Zdrojový soubor vzhledu:

en: Skin to use
cs: Vzhled k použití

en: Skin whiten
cs: Zbělení

en: Skinnable Interface
cs: Rozhraní s upravitelným vzhledem

en: Skins
cs: Vzhledy

en: Skip ads
cs: Přeskočit reklamy

en: Skip frame (default=0)
cs: Přeskakovat rámce (výchozí hodnota 0)

en: Skip frames
cs: Přeskakovat snímky

en: Sky blue
cs: Nebeská modř

en: Slo&wer
cs: Pom&aleji

en: Slovak
cs: Slovenský

en: Slovenian
cs: Slovinský

en: Slow Jam
cs: Pomalý jam

en: Slow Rock
cs: Pomalý rock

en: Slower
cs: Pomaleji

en: Slower (fine)
cs: Pomaleji (jemné)

en: Small
cs: Malá

en: Small Volume
cs: Malá hlasitost

en: Small preview
cs: Malý náhled

en: Small preview size
cs: Velikost malého náhledu

en: Smaller
cs: Menší

en: Snapshot
cs: Snímek videa

en: Socks proxy
cs: SOCKS proxy

en: Soft
cs: Jemně

en: Soften
cs: Rozmazat

en: Somali
cs: Somálský

en: Sort Node by Author
cs: Seřadit uzel podle autora

en: Sort Node by Name
cs: Seřadit uzel podle názvu

en: Sort by
cs: Třídit dle

en: Sound Clip
cs: Zvuková ukázka

en: Sound Delay
cs: Zpoždění zvuku

en: Source
cs: Zdroj

en: Source aspect ratio
cs: Poměr stran zdroje

en: Source directory
cs: Zdrojový adresář

en: Source:
cs: Zdroj:

en: Sout stream
cs: Proud sout

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
cs: Moduly produ sout umožňují zřetězit zpracování proudu. Pro více informací si, prosím, nastudujte návod na práci s proudy. Zde můžete nastavit výchozí možnosti, pro každý modul proudu sout.

en: South-Eastern European (Latin-10)
cs: Jihovýchodní Evropa (Latin-10)

en: Southern Rock
cs: Jižanský rock

en: Sp&eed
cs: &Rychlost

en: Spacer
cs: Mezera

en: Spanish
cs: Španělský

en: Spatial
cs: Prostorový

en: Spatial blur
cs: Prostorové rozostření

en: Spatializer
cs: Prostorový efekt

en: Speaker configuration
cs: Nastavení reproduktorů

en: Special modules
cs: Speciální moduly

en: Specify the log filename.
cs: Určete název souboru záznamu.

en: Spectrometer
cs: Spektrometr

en: Spectrum
cs: Spektrum

en: Spectrum analyser
cs: Spektrální analyzátor

en: Spectrum inversion
cs: Inverze spektra

en: Speech
cs: Mluvené slovo

en: Speed: %.2fx
cs: Rychlost: %.2fx

en: Speex audio decoder
cs: Zvukový dekodér Speex

en: Splitter
cs: Oddělovač

en: Standard
cs: Standardní

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
cs: Standardní rozlišení (576 nebo 480 řádků)

en: Standard stream output
cs: Standardní výstup proudu

en: Start
cs: Spustit

en: Start Time
cs: Čas zahájení

en: Start VLC with only a systray icon
cs: Spustit přehrávač VLC pouze jako ikonu v systémové části panelu

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
cs: Spustit VLC v:
     - normálním režimu
     - vždy dostupnou oblastí k zobrazení informací jako text skladby, obal alba...
     - minimalistickém režimu s omezeným ovládáním

en: Start directly in menu
cs: Spustit přímo v nabídce

en: Start in minimal view (without menus)
cs: Spustit v minimálním zobrazení (bez nabídek)

en: Start in minimal view mode
cs: Spustit v minimálním zobrazení

en: Start playback of new items immediately once they were added.
cs: Spustit přehrávání nových položek okamžitě po jejich přidání.

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
cs: Spustit DVD přímo v hlavní nabídce. Tato volba se pokusí přeskočit všechna zbytečná upozornění a úvod.

en: Start time
cs: Čas zahájení

en: Start video in fullscreen mode
cs: Spustit video v režimu celé obrazovky

en: Starting Position
cs: Počáteční pozice

en: Statistics
cs: Statistika

en: Stats
cs: Statistiky

en: Status
cs: Stav

en: Status Bar
cs: Stavový řádek

en: Step Backward
cs: Krok zpět

en: Step Forward
cs: Krok vpřed

en: Step backward
cs: Krok zpět

en: Step forward
cs: Krok vpřed

en: Stereo audio mode
cs: Režim zvuku stereo

en: Stereo audio output mode
cs: Režim stereo zvukového výstupu

en: Stereo mode
cs: Režim stereo

en: Stop
cs: Zastavit

en: Stop playback
cs: Zastavit přehrávání

en: Stop the A to B loop
cs: Zastavit smyčku z A do B

en: Stop the playlist after each played playlist item.
cs: Zastavit přehrávání po každé přehrané skladbě v seznamu.

en: Stop time
cs: Čas zastavení

en: Stream
cs: Proud

en: Stream %d
cs: Proud %d

en: Stream ID of the audio track to use.
cs: ID proudu zvukové stopy k použití.

en: Stream ID of the subtitle track to use.
cs: ID proudu stopy titulků k použití.

en: Stream Output
cs: Proudový výstup

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
cs: Vysílat všechny základní proudy (video, zvuk, a titulky)

en: Stream bitrate
cs: Datový tok proudu

en: Stream description
cs: Popis proudu

en: Stream filter module
cs: Modul proudových filtrů

en: Stream filters
cs: Proudové filtry

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
cs: Proudové filtry jsou speciální moduly, které umožňují pokročilé operace na vstupní straně VLC. Nastavujte obezřetně...

en: Stream name
cs: Název proudu

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
cs: Číslo proudu zvukové stopy (od 0 do n).

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
cs: Číslo proudu stopy titulků (od 0 do n).

en: Stream output
cs: Proudový výstup

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
cs: Nastavení proudového výstupu se používají v případě proudového serveru nebo při ukládání příchozích proudů.
    Proudy jsou muxovány a následně odeslány přes modul "přístupu k výstupu", který může proud uložit do souboru nebo jej odeslat dále (UDP, HTTP, RTP/RSTP).
    Moduly sout proudů umožňují pokročilé zpracování proudů (překódování, duplikaci...).

en: Stream to network
cs: Vysílat proud do sítě

en: Stream...
cs: Proud...

en: Streaming
cs: Proudové odesílání

en: Streaming / Transcoding failed
cs: Proudové odesílání / Překódování selhalo

en: Streaming method
cs: Metoda proudu

en: Streaming/Exporting Wizard...
cs: Průvodce proudovým vysíláním/exportem...

en: Strength
cs: Síla

en: Strict standard compliance
cs: Striktní kompatibilita se standardem

en: Sub &Track
cs: Stopa &titulků

en: Sub-Title
cs: Titulky

en: Subdirectory behavior
cs: Chování podsložek

en: Submission of played songs to last.fm
cs: Odesílání přehraných písní na last.fm

en: Submit played tracks stats to Last.fm
cs: Odesílat statistiky přehraných skladeb na Last.fm

en: Subpictures filter module
cs: Modul filtru obrazu v obraze

en: Subpictures source module
cs: Modul zdroje obrazu v obraze

en: Subscribe
cs: Zaregistrovat

en: Subscribe to a podcast
cs: Přihlásit se k odběru podcastu

en: Subti&tle
cs: &Titulky

en: Subtitle
cs: Titulky

en: Subtitle Delay
cs: Zpoždění titulků

en: Subtitle File
cs: Soubor s titulky

en: Subtitle Files
cs: Soubory titulků

en: Subtitle Language
cs: Jazyk titulků

en: Subtitle Track
cs: Stopa titulků

en: Subtitle autodetection fuzziness
cs: Rozptyl autodetekce titulků

en: Subtitle autodetection paths
cs: Cesty pro automatické vyhledávání titulků

en: Subtitle codecs
cs: Kodeky titulků

en: Subtitle delay
cs: Zpoždění titulků

en: Subtitle delay %i ms
cs: Zpoždění titulku %i ms

en: Subtitle delay down
cs: Snížit zpoždění titulků

en: Subtitle delay up
cs: Zvýšit zpoždění titulků

en: Subtitle effects
cs: Efekty titulků

en: Subtitle encoding
cs: Kódování titulků

en: Subtitle justification
cs: Zarovnání titulků

en: Subtitle language
cs: Jazyk titulků

en: Subtitle languages
cs: Jazyky titulků

en: Subtitle position %d px
cs: Pozice titulků %d px

en: Subtitle position down
cs: Posunutí titulků níže

en: Subtitle position up
cs: Pozice titulků výše

en: Subtitle text encoding
cs: Kódování textu titulků

en: Subtitle track
cs: Stopa titulků

en: Subtitle track ID
cs: ID stopy titulků

en: Subtitle track synchronization:
cs: Synchronizace stopy titulků:

en: Subtitle track: %s
cs: Stopa titulků: %s

en: Subtitles
cs: Titulky

en: Subtitles (advanced)
cs: Titulky (pokročilé)

en: Subtitles (images)
cs: Titulky (obrázky)

en: Subtitles / OSD
cs: Titulky / OSD

en: Subtitles Track
cs: Stopa s titulky

en: Subtitles/Video
cs: Titulky/video

en: Summary
cs: Shrnutí

en: Swahili
cs: Svahilský

en: Swedish
cs: Švédský

en: Switch to full preferences view
cs: Přepnout na kompletní zobrazení nastavení

en: Switch to simple preferences view
cs: Přepnout na jednoduché zobrazení nastavení

en: Symphonic Rock
cs: Symfonický rock

en: Symphony
cs: Symfonie

en: Synchronization
cs: Synchronizace

en: Synchronize left and right
cs: Synchronizovat vlevo a vpravo

en: Synchronize top and bottom
cs: Synchronizovat nahoře a dole

en: Synchronous writing
cs: Synchronizovaný zápis

en: Synthesis gain
cs: Zesílení syntézy

en: System Id
cs: Id systému

en: System codeset
cs: Kódová sada systému

en: System's default
cs: Systémové výchozí

en: Systray icon
cs: Ikona v systémové části panelu

en: T&itle
cs: Náz&ev

en: T&ools
cs: Nástr&oje

en: TCP connection timeout
cs: Časový limit pro TCP spojení

en: TCP input
cs: Vstup TCP

en: TCP/UDP timeout (ms)
cs: Časový limit TCP/UDP (ms)

en: TLS cipher priorities
cs: Priority šifer TLS

en: TS muxer (libdvbpsi)
cs: Multiplexer TS (libdvbpsi)

en: TTA demuxer
cs: Demultiplexer TTA

en: TV - digital
cs: TV - digitální

en: Tab
cs: Tabulátor

en: Tahitian
cs: Tahitský

en: Tajik
cs: Tádžický

en: Take &Snapshot
cs: Vytvořit &snímek

en: Take a snapshot
cs: Vytvořit snímek

en: Take video snapshot
cs: Vytvořit snímek videa

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
cs: Pořídí snímek videa a uloží ho na disk.

en: Tamil
cs: Tamilský

en: Tatar
cs: Tatarský

en: Teal
cs: Tyrkysová

en: Teletext Activation
cs: Aktivace teletextu

en: Teletext alignment
cs: Zarovnání teletextu

en: Teletext configuration
cs: Nastavení teletextu

en: Teletext language
cs: Jazyk teletextu

en: Teletext page
cs: Stránka teletextu

en: Teletext subtitles
cs: Titulky teletextu

en: Teletext subtitles: hearing impaired
cs: Titulky teletextu: pro sluchově postižené

en: Teletext text subtitles
cs: Titulky v teletextu

en: Teletext transparency
cs: Průhlednost teletextu

en: Teletext: additional information
cs: Teletext: další informace

en: Teletext: program schedule
cs: Teletext: televizní program

en: Temporal
cs: Časový

en: Terrestrial reception parameters
cs: Parametry terestriálního příjmu

en: Text Color
cs: Barva textu

en: Text Size
cs: Velikost textu

en: Text default color
cs: Výchozí barva textu

en: Text file
cs: Textový soubor

en: Text opacity
cs: Neprůhlednost textu

en: Text position
cs: Pozice textu

en: Text renderer
cs: Vykreslovač textu

en: Text rendering module
cs: Modul vykreslování textu

en: Texts / Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
cs: Texty / Záznamy (*.log *.txt);; Všechny soubory (*.*)

en: Texture size
cs: Velikost textury

en: Thai
cs: Thajský

en: Thai (TIS 620-2533/ISO 8859-11)
cs: Thajština (TIS 620-2533/ISO 8859-11)

en: Thanks
cs: Poděkování

en: The IP address of the network master clock to use for clock synchronization.
cs: Adresa IP serveru poskytující čas pro synchronizaci času

en: The MouseWheel up-down (vertical) axis can control volume, position or mousewheel event can be ignored
cs: Pohybem kolečka na myši po ose nahoru-dolů (vertikálně) můžete ovládat hlasitost, pozici; nebo pohyb kolečka může být ignorován

en: The SAP module normally chooses itself the right addresses to listen to. However, you can specify a specific address.
cs: Modul SAP vybere sám správné adresy k poslechu. Můžete ovšem určit vlastní adresu.

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
cs: Barva textu renderovaného přes video. Musí být zadáno hexadecimálně (jako barvy v HTML). První dva znaky jsou pro červenou, další zelenou, a nakonec modrou.  #000000 = černá, #FF0000 = červená, #00FF00 = zelená, #FFFF00 = žlutá (červená + zelená), #FFFFFF = bílá

en: The device you selected cannot be used, because its type is not supported.
cs: Vybrané zařízení, nemůže být použito, protože jeho typ není podporován.

en: The even CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
cs: Sudý šifrovací klíč CSA. Musí být 16 znakový řetězec (8 bajtů v šestnáctkové soustavě).

en: The format of '%s' cannot be detected. Have a look at the log for details.
cs: Nelze detekovat formát '%s'. Podrobnější informace naleznete v záznamu informací.

en: The height of the effects video window, in pixels.
cs: Výška okna videa efektu v pixelech.

en: The height of the mesh, in pixels.
cs: Výška polygonu v pixelech.

en: The height of the video window, in pixels.
cs: Výška okna videa v pixelech.

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
cs: Maximální počet filtrů (%u) byl dosažen.

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
cs: Knihovna médií je automaticky uložena a načtena při každém spuštění VLC.

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
cs: Nová verze byla úspěšně stažena. Přejete si ukončit přehrávač VLC a nainstalovat ji?

en: The opacity (inverse of transparency) of the text that will be rendered on the video. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
cs: Neprůhlednost (opak průhlednosti) textu, který bude vykreslen přes video. 0 = průhledný, 255 = absolutně neprůhledný.

en: The password of your last.fm account
cs: Heslo Vašeho účtu last.fm

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
cs: Seznam skladeb může některé položky (např. obsah adresářů) kategorizovat do stromového zobrazení.

en: The requested RTSP session could not be established.
cs: Požadované RTSP sezení se nepodařilo navázat.

en: The size of the texture, in pixels.
cs: Velikost textury v pixelech.

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
cs: Velikost kroku při nastavování hlasitosti se nastavuje pomocí této volby.

en: The stream must be playing or paused for bookmarks to work.
cs: Proud musí být spuštěn nebo pozastaven, pro funkční záložky.

en: The stream will run this duration (in seconds).
cs: Proud poběží po zadanou dobu (v sekundách)

en: The stream will start at this position (in seconds).
cs: Proud se spustí od dané pozice (v sekundách).

en: The stream will stop at this position (in seconds).
cs: Proud se ukončí k dané pozici (v sekundách).

en: The username of your last.fm account
cs: Uživatelské jméno účtu last.fm

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
cs: Úroveň hlasitosti zvuku může být zaznamenána, a obnovena při dalším spuštění přehrávače VLC.

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
cs: Režim obrázku na pozadí umožňuje zobrazit video na pozadí pracovní plochy.

en: The width of the effects video window, in pixels.
cs: Šířka okna videa efektu v pixelech.

en: The width of the mesh, in pixels.
cs: Šířka polygonu v pixelech.

en: The width of the video window, in pixels.
cs: Šířka okna videa v pixelech.

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
cs: Tyto možnosti umožňují nastavit rozhraní používané VLC. Můžete vybrat hlavní rozhraní, přídavné moduly vzhledu a nastavit různé další možnosti.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
cs: Volby umožnující upravit chování zvukového podsystému a přidávat zvukové filtry, které mohou být použity k postprocessingu nebo vizuálním efektům (spektrální alayzér, ...). Filtry povolíte zde a nastavíte v sekci rozšíření"Zvukové filtry".

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
cs: Nastavení vám umožní změnit chování vnitřního podsystému, např. DVD či VCD mechanika,  nastavení síťového rozhraní nebo titulků.

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
cs: Možnosti pro úpravy chování podsystému výstupu videa. Například je možné povolit video filtry (odstranění prokládání, úprava obrazu, atp.). Zde je možné filtry povolit, zatímco jejich konfigurace se provádí v sekci "moduly pro video filtry". Rovněž je zde možné nastavit další různé volby.

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
cs: Možnosti určující chování seznamu skladeb. Některé z nich mohou být přenastaveny v dialogovém okně seznamu skladeb.

en: Thick
cs: Široká

en: Thin
cs: Tenká

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
cs: Přidává podporu zvukových filtru pro dodatečné zpracování zvuku.

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
cs: Přidává filtr dodatečného zpracování vylepšující kvalitu obrazu, například odstranění prokládání nebo deformace obrazu.

en: This adds video splitters like clone or wall
cs: Přidá rozdělení videa, např. klon, nebo stěna

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
cs: Přidává vizualizační moduly (spektrální analyzátor, ...)

en: This allows hardware decoding when available.
cs: Umožňuje hardwarové dekódovaní, pokud je dostupné.

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
cs: Umožňuje přehrávání zvuku při nižší nebo vyšší rychlosti bez ovlivnění výšek

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
cs: Umožňuje správné zpracování formátu HDTV-1080, i když špatný enkodér nesprávně nastaví výšku na 1088 řádek. Tuto volbu by jste měli zablokovat pouze v případě, že vaše video má nestandardní formát vyžadující všech 1088 řádek.

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
cs: Umožňuje změnu výchozí požadované síly signálu (89 dB) pro proud s informací o zesílení

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
cs: Umožňuje vám přehrávat z více vstupů naráz. Tato funkce je experimentální a ne všechny formáty jsou podporovány. Použijte '#' pro oddělení jednotlivých vstupů

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
cs: Umožní vám vzdáleně synchronizovat hodiny serveru a klienta. Podrobná nastavení jsou k dispozici v Pokročilé / Síťová synch.

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
cs: Umožňuje nastavit rozlišení zobrazení Goom (větší rozlišení bude hezčí, ale náročnější na CPU).

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
cs: Zabraňuje zaplňování záznamu ladícími zprávami z mechanismu synchronizace výstupu videa.

en: This defines the maximum input delay jitter that the synchronization algorithms should try to compensate (in milliseconds).
cs: Definuje maximální hodnotu vstupního kolísání zpoždění, které by se synchronizační algoritmy měly snažit kompenzovat (v milisekundách).

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
cs: Určuje rychlost přehrávání (nominální rychlost je 1.0)

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
cs: Zpozdí zvukový výstup. Zpoždění musí být zadáno v milisekundách. Může být užitečné pokud je patrný rozdíl mezi obrazovou a zvukovou stopou.

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
cs: Určuje, jak přesné má být srovnávání názvů titulků a filmů. Možnosti jsou:
    0 = automaticky nedetekovat žádné titulky
    1 = jakýkoliv soubor s titulky
    2 = jakýkoliv soubor s titulky obsahující název filmu
    3 = soubor s titulky odpovídající názvu filmu s přidanými znaky
    4 = soubor s titulky přesně odpovídající názvu filmu

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
cs: Zahazuje snímky, které dorazí pozdě (dorazí na výstup videa po jejich plánovaném čase zobrazení).

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
cs: Povolí zkratky v okně videa (pokud není součástí hlavního okna VLC).

en: This enables colorization of the messages sent to the console Your terminal needs Linux color support for this to work.
cs: Povoluje barevný výstup odesílaný konzolu. Váš terminál musí podporovat linuxové barvy.

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
cs: Umožní zpracování kliknutí myši ve videu.

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
cs: Vynutí ořez zdrojového videa. Přípustné formáty jsou x:y (4:3, 16:9, apod.) vyjadřující celkový poměr stran obrazu.

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
cs: Vynutí poměr stran pixelu monitoru. Většina monitorů má čtvercové pixely (1:1). Pokud máte monitor s poměrem 16:9, možná to budete muset nastavit na 4:3 pro zachování proporcí.

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
cs: Vynutí zdrojový poměr stran. Například některá DVD nárokují poměr 16:9, ale skutečně jsou v poměru 4:3. Toto může být také použito jako tip pro VLC, kdy film nenese informaci o poměru stran. Akceptované formáty jsou x:y (4:3, 16:9, atd.) vyjadřující globální poměr snímku nebo plovoucí hodnotu (1.25, 1.3333, atd.) vyjadřující kolmost pixelu.

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
cs: Výchozí rozhraní VLC.

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
cs: Metoda zvukového výstupu užívaná VLC. Výchozí chování je automatický výběr nejlepšího modulu.

en: This is the default Audio CD device to use.
cs: Výchozí zařízení pro zvuková CD.

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
cs: Výchozí používaná CD mechanika (nebo soubor). Nezapomínejte na dvojtečku za písmenem označujícím mechaniku (např. D:)

en: This is the default DVD device to use.
cs: Výchozí DVD zařízení.

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
cs: Výchozí používaná DVD mechanika (nebo soubor). Nezapomínejte na dvojtečku za písmenem označujícím mechaniku (např. D:)

en: This is the default VCD device to use.
cs: Výchozí zařízení pro VCD.

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
cs: Výchozí používaná VCD mechanika (nebo soubor). Nezapomínejte na dvojtečku za písmenem označujícím mechaniku (např. D:)

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
cs: Výchozí velikost písma, které bude vykresleno přes video. Pokud bude nastavena jiná hodnota než 0, automaticky přepíše nastavení relativní velikosti písma.

en: This is the gain used for stream without replay gain information
cs: Zesílení použité pro proud bez informací o zesílení

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
cs: Hlavní rozhraní užívané VLC. Výchozí je automatický výběr nejlepšího dostupného modulu.

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
cs: Maximální velikost dočasných souborů pro funkci časového posunu v bajtech.

en: This is the relative default size of the fonts that will be rendered on the video. If absolute font size is set, relative size will be overridden.
cs: Výchozí relativní velikost písma, které bude vykresleno přes video. Pokud je nastavena absolutní velikost písma, relativní velikost bude ignorována.

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
cs: Vyberte výstupní metodu videa pro VLC. Výchozí chovaní je automaticky vybrat nejlepší dostupnou metodu.

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
cs: Úroveň podrobností (0=pouze normální a chybové zprávy, 1=varování, 2=ladící informace).

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
cs: Lineární zesílení bude použito na výstup zvuku.

en: This module writes the transcoded stream to a file.
cs: Modul uloží převedený proud do souboru.

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
cs: Užitečná volba pro snížení latence při čtení proudu

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
cs: Soubor se soukromým klíčem (formát PEM) je použitý pro TLS na straně serveru.

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
cs: Tento program je poskytován BEZ ZÁRUKY, v maximálním právně možném rozsahu.
    Můžete jej šířit a modifikovat podle ustanovení GNU General Public License;
    pro podrobnější informace prostudujte soubor COPYING.
    Napsáno týmem VideoLAN; viz soubor AUTHORS.

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
cs: Vybere modulu pro převzorkování zvuku.

en: This sets the audio output channels mode that will be used by default when possible (ie. if your hardware supports it as well as the audio stream being played).
cs: Nastaví kanály zvukového výstupu, které mají být použity jako výchozí (pokud je podporovaný hardware a zvuk je přehráván).

en: This stream will always be opened at VLC startup.
cs: Proud otevíraný vždy při startu VLC.

en: Threads
cs: Vlákna

en: Threshold
cs: Práh

en: Threshold level
cs: Úroveň prahu

en: Tibetan
cs: Tibetský

en: Time
cs: Čas

en: Time Control
cs: Ovládání času

en: Time Slider
cs: Posuvník času

en: Time Toolbar
cs: Nástrojová lišta času

en: Time-To-Live (TTL)
cs: Čas do vypršení (TTL)

en: Time:
cs: Čas:

en: Timeout
cs: Vypršení časového limitu

en: Timeout (ms)
cs: Časový limit (ms)

en: Timeshift directory
cs: Adresář časového posunu (Timeshift)

en: Timeshift granularity
cs: Hrubost posunu času

en: Title
cs: Název

en: Title %i%s
cs: Titul %i%s

en: Title font
cs: Písmo názvu

en: Title metadata
cs: Metadata názvu

en: To
cs: Do

en: To get exhaustive help, use '-H'.
cs: Pro získání úplné nápovědy užijte '-H'.

en: Toggle Fullscreen mode
cs: Přepnout do režimu celé obrazovky

en: Toggle Transparency
cs: Přepnout průhlednost

en: Toggle random playlist playback
cs: Přepnout náhodné přehrávání seznamu skladeb

en: Toggle subtitles
cs: Přepnout titulky

en: Toggle the video in fullscreen
cs: Přepnout video na celou obrazovku

en: Toggle the video out fullscreen
cs: Přepnout video zpět z celé obrazovky

en: Toggle wallpaper mode in video output
cs: Přepnout režim tapety na výstupu videa

en: Tonga (Tonga Islands)
cs: Tongánský (ostrovy Tonga)

en: Tool
cs: Nástroj

en: Toolbar Elements
cs: Prvky nástrojové lišty

en: Toolbar position:
cs: Umístění panelu nástrojů:

en: Toolbars Editor
cs: Editor nástrojových lišt

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
cs: Ztlumit

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
cs: Povolit zvuk

en: Top
cs: Nahoře

en: Top-Left
cs: Vlevo nahoře

en: Top-Right
cs: Vpravo nahoře

en: Total/Remaining time
cs: Celkový/zbývající čas

en: Track
cs: Stopa

en: Track ID
cs: ID stopy

en: Track Number
cs: Číslo stopy

en: Track Synchronization
cs: Synchronizace stopy

en: Track number
cs: Číslo stopy

en: Track replay gain
cs: Zesílení signálu při přehrávání stopy

en: Track settings
cs: Nastavení stopy

en: Track size (in sectors)
cs: Velikost stopy (v sektorech)

en: Tracks
cs: Stopy

en: Transcode
cs: Překódovat

en: Transcode/Save to file
cs: Překódovat/uložit do souboru

en: Transcript
cs: Přepis

en: Transform
cs: Převést

en: Transformation
cs: Transformace

en: Transmission mode
cs: Režim přenosu

en: Transparency
cs: Neprůhlednost

en: Transparency mask
cs: Maska průhlednosti

en: Transparent
cs: Průhlednost

en: Transport stream ID
cs: ID přenosového proudu

en: Treble level
cs: Úroveň výšek

en: Tribal
cs: Domorodá

en: Trigger button
cs: Spouštěcí tlačítko

en: Trigger button for mouse gestures.
cs: Spouštěcí tlačítko pro gesta myši.

en: Try to parse the announce
cs: Pokusit se zpracovat oznámení

en: Tuner Frequency
cs: Frekvence tuneru

en: Tuner TV Channel
cs: TV kanál tuneru

en: Tuner audio mono/stereo and track selection.
cs: Mono/stereo zvuk tuneru a výběr stopy.

en: Tuner card
cs: Karta tuneru

en: Tuner country code
cs: Kód země tuneru

en: Tuner frequency in Hz or kHz (see debug output)
cs: Frekvence tuneru v Hz nebo kHz (viz ladící výstup).

en: Tuner properties
cs: Vlastnosti tuneru

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
cs: Tunelovat RTSP a RTP skrze HTTP

en: Turkish
cs: Turecký

en: Turkish (ISO 8859-9)
cs: Turečština (ISO 8859-9)

en: Turkmen
cs: Turkmenský

en: Turn off all warning and information messages.
cs: Vypnout všechna varování a oznámení.

en: Two bookmarks have to be selected.
cs: Musí být vybrány dvě záložky.

en: Two pass
cs: Dva průchody

en: Type
cs: Typ

en: Type:
cs: Typ:

en: UDP input
cs: Vstup UDP

en: UDP stream output
cs: Výstup UDP proudu

en: UDP timeout (in ms)
cs: Časový limit UDP spojení (v ms)

en: URL description
cs: popis URL

en: URL metadata
cs: Metadata URL

en: Uighur
cs: Ujgurský

en: Ukrainian
cs: Ukrajinský

en: Un-Zoom
cs: Oddálit

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
cs: Vrátit zpět jeden oříznutý pixel z dolní části videa

en: Uncrop one pixel from the left of the video
cs: Vrátit zpět jeden oříznutý pixel z levé strany videa

en: Uncrop one pixel from the right of the video
cs: Vrátit zpět jeden oříznutý pixel z pravé strany videa

en: Uncrop one pixel from the top of the video
cs: Vrátit zpět jeden oříznutý pixel z horní části videa

en: Undefined
cs: Nedefinovaný

en: Unidentified codec
cs: Neidentifikovaný kodek.

en: Uninstall Windows Service
cs: Odinstalovat službu Windows

en: Uninstall the Service and exit.
cs: Odinstalovat službu Windows a skončit.

en: Universal (UTF-16)
cs: Univerzální (UTF-16)

en: Universal (UTF-8)
cs: Univerzální (UTF-8)

en: Universal (big endian UTF-16)
cs: Univerzální (big endian UTF-16)

en: Universal (little endian UTF-16)
cs: Univerzální (little endian UTF-16)

en: Universal LNB switch frequency (kHz)
cs: Frekvence univerzálního přepínače LNB (kHz)

en: Universal, Chinese (GB18030)
cs: Univerzální, Čína (GB18030)

en: Unknown
cs: Neznámý

en: Unknown Video
cs: Neznámé video

en: Unknown category
cs: Neznámá kategorie

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
cs: Neznámý příkaz `%s'. Zadejte `help' pro nápovědu.

en: Unknown error
cs: Neznámá chyba

en: Unknown type
cs: Neznámý typ

en: Unset
cs: Nenastaveno

en: Unspecified
cs: Neurčeno

en: Unsubscribe
cs: Odhlásit se

en: Untitled
cs: Nepojmenovaný

en: Up
cs: Nahoru

en: Update
cs: Aktualizovat

en: Update VLC media player
cs: Aktualizovat multimediální přehrávač VLC

en: Update the tree
cs: Aktualizovat strom

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
cs: Použití: %s [volby] [proud] ...
    Prostřednictvím příkazové řádky můžete specifikovat více proudů.
    Budou seřazeny do fronty v seznamu skladeb.
    První zadaná položka bude přehrána jako první.
    
    Styly možností:
    --volba  Globální nastavení, použito po celou dobu běhu programu.
    -volba  Příslušná jednoznaková alternativa k --možnost.
    :volba  Nastavení, které se aplikuje pouze na konkrétní proud
    a přepíše předešlé nastavení.
    
    Syntax proudu MRL:
    [[přístup][/demux]://]URL[#[název][:kapitola][-[název][:kapitola]]]
    [:volba=hodnota ...]
    
    Mnohé z globálních nastavení --volba můžou být použity i pro specifikaci MRL jako :volba.
    Může být specifikováno více párů :volba=hodnota.
    
    Syntaxe URL:
    file:///cesta/soubor  Obyčejný mediální soubor
    http://host[:port]/soubor  HTTP URL
    ftp://host[:port]/soubor  FTP URL
    mms://host[:port]/soubor  MMS URL
    screen://  Zachycení obrazovky
    dvd://[zařízení]  DVD zařízení
    vcd://[zařízení]  VCD zařízení
    cdda://[zařízení]  Zařízení pro zvuková CD
    udp://[[<adresa zdroje>]@[<adresa spojení>][:<port spojení>]]
    UDP proud odeslán prostřednictvím proudového serveru
    vlc://pause:<sekundy>  Pozastaví seznam skladeb na určitý čas
    vlc://quit  Speciální prvek na ukončení VLC

en: Use RTP over RTSP (TCP)
cs: Používat RTP přes RTSP (TCP)

en: Use S/PDIF when available
cs: Použít výstup S/PDIF, pokud je dostupný

en: Use a plugins cache
cs: Použít mezipaměť modulů

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
cs: Použití mezipaměti modulů velmi zvýší rychlost spouštění přehrávače VLC.

en: Use a sub&title file
cs: Použít soubor s &titulky

en: Use custom skin
cs: Použít vlastní vzhled

en: Use hardware YUV->RGB conversions
cs: Použít hardwarový převod YUV->RGB

en: Use media library
cs: Použít knihovnu médií

en: Use native style
cs: Použít výchozí styl

en: Use only one instance when started from file manager
cs: Používat pouze jednu instanci při otevření průzkumníkem souborů

en: Use sequential numbers instead of timestamps
cs: Použít sekvenční číslování místo časových značek

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
cs: Použít sekvenční číslování místo časových značek pro číslování snímků

en: Use subtitle file
cs: Použít soubor s titulky

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
cs: Použijte pokud víte, že váš proud je (nebo není) kódován s Dolby Surround a není správně zjištěn. I když proud nebude kódován s Dolby Surround, zapnutí této volby může zlepšit váš zážitek, obzvlášť pokud jej zkombinujete s mixérem kanálů sluchátek.

en: Used for statistics.
cs: Použito pro statistiky.

en: User
cs: Uživatel

en: User Agent
cs: Uživatelský agent

en: User name
cs: Uživatelské jméno

en: User name that will be requested to access the stream.
cs: Uživatelské jméno požadované pro přístup k proudu.

en: User name that will be used for the connection.
cs: Uživatelské jméno pro spojení.

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
cs: Uživatelské jméno pro spojení se SOCKS proxy.

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Username:
cs: Uživatelské jméno:

en: Uzbek
cs: Uzbecský

en: V&iew
cs: Zo&brazit

en: VBR mode
cs: Režim VBR

en: VBV buffer
cs: Zásobník VBV

en: VCD Format
cs: Formát VCD

en: VCD device
cs: VCD zařízení

en: VCD input
cs: Vstup VCD

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
cs: VLC nemusí vykreslovat titulek okna, rámce, atd... kolem videa a vytvořit tak "minimalistické" okno.

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
cs: Přehrávač VLC umožňuje zobrazení textu přes video. Tato vlastnost se nazývá OSD.

en: VLC can't recognize the input's format
cs: Přehrávačem VLC nelze rozpoznat formát vstupu

en: VLC cannot open ANY capture device. Check the error log for details.
cs: Přehrávač VLC nemůže otevřít ŽÁDNÉ nahrávací zařízení. Zkontroluje záznam chyb pro více informací.

en: VLC could not connect to "%s:%d".
cs: Přehrávač VLC se nemohl spojit s "%s:%d".

en: VLC could not connect to EyeTV.
    Make sure that you installed VLC's EyeTV plugin.
cs: Přehrávač VLC se nemohl spojit s EyeTV.
    Zkontrolujte, zda máte nainstalován zásuvný modul pro EyeTV.

en: VLC could not connect with the given server.
cs: Přehrávač VLC se nemůže připojit s daným serverem.

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
cs: Přehrávač VLC nerozpoznal formát "%4.4s" (%s)

en: VLC could not identify the audio or video codec
cs: Přehrávač VLC nerozpoznal kodek zvuku nebo videa.

en: VLC could not open the %s module.
cs: Otevření modulu %s přehrávačem VLC se nezdařilo.

en: VLC could not open the decoder module.
cs: Otevření dekódovacího modulu přehrávačem VLC se nezdařilo.

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
cs: Přehrávač VLC nemohl otevřít soubor "%s" (%s).

en: VLC could not read the file (%s).
cs: Přehrávač VLC nemohl přečíst soubor (%s).

en: VLC could not read the file: %s
cs: Přehrávač VLC nemohl přečíst soubor: %s

en: VLC is started from file association
cs: Multimediální přehrávač VLC je spuštěn pomocí asociace s příponou

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
cs: Přehrávačem VLC nelze otevřít MRL '%s'.  Podrobnosti naleznete v záznamu informací.

en: VLC media player
cs: Multimediální přehrávač VLC

en: VLC media player - Web Interface
cs: Přehrávač VLC - webové rozhraní

en: VLC media player Help
cs: Nápověda přehrávače VLC media player

en: VLC media player Help...
cs: Nápověda přehrávače VLC...

en: VLC media player updates
cs: Aktualizace přehrávače VLC

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
cs: Přehrávač VLC běžně užívá Freetype pro vykreslování, ale umožňuje použití např. svg.

en: VLC preferences
cs: Nastavení VLC

en: VLC version %s (%s)
cs: Verze přehrávače VLC %s (%s)

en: VLC was unable to save the meta data.
cs: VLC se nepodařilo uložit meta data.

en: VLC will keep playing the current playlist item.
cs: Přehrávač VLC bude dokola přehrávat současnou položku seznamu skladeb.

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
cs: Přehrávač VLC bude neustále přehrávat soubory ze seznamu skladeb.

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
cs: Přehrávač VLC bude náhodně přehrávat soubory ze seznamu skladeb, dokud nedojde k přerušení.

en: VLC will start with just an icon in your taskbar
cs: VLC se spustí pouze jako ikona na panelu úloh

en: VLC's connection to the given server was rejected.
cs: Připojení přehrávače VLC k danému serveru bylo odmítnuto.

en: VLC's implementation of Video On Demand
cs: VLC implementace videa na požádání (VOD)

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
cs: Nastavení VLM (*.vlm);;Všechny soubory (*)

en: VLM configuration file
cs: Soubor nastavení VLM

en: VLM configurator
cs: Konfigurátor VLM

en: VNC Host
cs: Počítač VNC

en: VNC Password
cs: Heslo VNC

en: VNC Port
cs: Port VNC

en: VNC password.
cs: Heslo VNC.

en: VOC demuxer
cs: Demultiplexer VOC

en: Variance
cs: Rozptyl

en: Verbosity
cs: Podrobnost

en: Verbosity (0,1,2)
cs: Podrobnost (0,1,2)

en: Version
cs: Verze

en: Vertical
cs: Svisle

en: Vertical flip
cs: Svislé překlopení

en: Very Low Definition (240 lines)
cs: Velmi nízké rozlišení (240 řádků)

en: Very short backwards jump
cs: Velmi krátký skok zpět

en: Very short forward jump
cs: Velmi krátký skok vpřed

en: Very short jump length
cs: Délka velmi krátkého skoku

en: Very short jump length, in seconds.
cs: Délka velmi krátkého skoku v sekundách.

en: Video &Track
cs: S&topa videa

en: Video Auto Scaling
cs: Automatické zvětšení videa

en: Video CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD) input
cs: Video CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD) vstup

en: Video Effects
cs: Efekty videa

en: Video Effects...
cs: Efekty videa...

en: Video FPS
cs: FPS videa

en: Video Files
cs: Videosoubory

en: Video ID
cs: ID videa

en: Video On Demand ( VOD )
cs: Video na požádání ( VOD )

en: Video PID
cs: PID videa

en: Video Settings
cs: Nastavení videa

en: Video Track
cs: Video stopa

en: Video X coordinate
cs: Souřadnice X videa

en: Video Y coordinate
cs: Souřadnice Y videa

en: Video alignment
cs: Zarovnání videa

en: Video bitrate
cs: Datový tok videa

en: Video capture
cs: Záznam videa

en: Video capture (Video4Linux)
cs: Záznam videa (Video4Linux)

en: Video codec
cs: Video kodek

en: Video codecs
cs: Kodeky videa

en: Video connection
cs: Spojení videa

en: Video cropping
cs: Ořez videa

en: Video device
cs: Video zařízení

en: Video device name
cs: Název video zařízení

en: Video filter
cs: Filtr videa

en: Video filter module
cs: Modul filtru videa

en: Video filters are used to process the video stream.
cs: Video filtry jsou použity pro zpracování proudů videa.

en: Video filters will be applied to the video stream.
cs: Filtry budou aplikovány na proud videa.

en: Video height
cs: Výška videa

en: Video input
cs: Vstup videa

en: Video input chroma format
cs: Formát barev vstupního videa

en: Video input frame rate
cs: Snímkovací frekvence video vstupu

en: Video output module
cs: Modul video výstupu

en: Video output modules
cs: Moduly výstupu videa

en: Video port
cs: Port videa

en: Video quality post-processing level
cs: Úroveň dodatečného zpracování kvality videa

en: Video scaling factor
cs: Faktor zvětšení videa

en: Video settings
cs: Nastavení videa

en: Video size
cs: Velikost videa

en: Video snapshot directory (or filename)
cs: Adresář (nebo soubor) pro snímky z videa

en: Video snapshot file prefix
cs: Předpona souboru se snímkem videa

en: Video snapshot format
cs: Formát snímku videa

en: Video snapshot height
cs: Výška snímku videa

en: Video snapshot width
cs: Šířka snímku videa

en: Video snapshots
cs: Snímky videa

en: Video splitter module
cs: Modul rozdělovače videa

en: Video standard
cs: Standard videa

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
cs: Standard videa (výchozí, SECAM, PAL, nebo NTSC).

en: Video title
cs: Název videa

en: Video transformation filter
cs: Filtr transformace videa

en: Video width
cs: Šířka videa

en: Video4Linux input
cs: Vstup Video4Linux2

en: VideoLAN Website...
cs: Webová stranka VideoLAN...

en: Vietnamese
cs: Vietnamský

en: View
cs: Pohled

en: View certificate
cs: Zobrazit certifikát

en: Visualization
cs: Vizualizace

en: Visualization:
cs: Vizualizace:

en: Visualizations
cs: Vizualizace

en: Visualizations selector
cs: Výběr vizualizací

en: Visualizer
cs: Vizualizace

en: Visualizer filter
cs: Filtr vizualizace

en: VoD server module
cs: Modul serveru VoD

en: Vocal
cs: Vokál

en: Voice activity detection
cs: Detekce hlasové činnosti

en: Vol #
cs: Hlasitost #

en: Vol max #
cs: Maximální hlasitost #

en: Volume
cs: Hlasitost

en: Volume Control
cs: Ovládání hlasitosti

en: Volume Down
cs: Snížit hlasitost

en: Volume Mute
cs: Ztlumit zvuk

en: Volume Up
cs: Zvýšit hlasitost

en: Volume down
cs: Snížit hlasitost

en: Volume normalization
cs: Normalizace hlasitosti

en: Volume of the audio input.
cs: Hlasitost zvukového vstupu.

en: Volume up
cs: Zvýšit hlasitost

en: Vorbis is a free audio codec (useable with OGG)
cs: Vorbis je svobodný kodek zvuku (použitelný s OGG)

en: Vu meter
cs: Vu metr

en: WAV demuxer
cs: Demultiplexer WAV

en: WAV muxer
cs: Multiplexer WAV

en: WMV (Windows Media Video) 1 (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
cs: WMV (Windows Media Video) 1 (použitelný s MPEG TS, MPEG1, ASF a OGG)

en: WMV (Windows Media Video) 2 (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
cs: WMV (Windows Media Video) 2 (použitelný s MPEG TS, MPEG1, ASF a OGG)

en: WPL playlist import
cs: Import seznamu skladeb  WPL

en: Wall
cs: Stěna

en: Wallpaper
cs: Tapeta

en: Warning
cs: Varování

en: Water effect
cs: Efekt vody

en: Wave
cs: Vlna

en: Waves
cs: Vlny

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
cs: Byla nalezena starší verze souboru s nastavením pro VLC.

en: Website
cs: Webová stránka

en: Welsh
cs: Welšský

en: Western European (IBM 00850)
cs: Západní Evropa (IBM 00850)

en: Western European (Latin-9)
cs: Západní Evropa (Latin-9)

en: Western European (Windows-1252)
cs: Západní Evropa (Windows-1252)

en: When minimized
cs: Při minimalizaci

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
cs: Je-li k dispozici více video formátů, vyberte ten, jehož rozlišení je nejblíže (ale ne vyšší než) toto nastavení v počtu řádků. Použijte tuto možnost, pokud nemáte dostatečný výkon CPU, nebo rychlost sítě pro přehrávání vyšších rozlišení.

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
cs: Pokud je tato volba zapnuta, rozhraní zobrazí dialogové okno vždy, když je vyžadován vstup od uživatele.

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
cs: Pokud povoleno, budou nastavení a/nebo rozhraní zobrazovat všechny dostupné možnosti, včetně těch, které by většina uživatelů neměla nastavovat.

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
cs: Pokud používáte vstup PVR (nebo abnormální zdroj), nastavte hodnotu na 10000.

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
cs: Při zapnutí režimu jedné instance, budou nové položky řazeny do fronty v seznamu skladeb, bez přerušení právě přehrávané položky.

en: White
cs: Bílá

en: Width
cs: Šířka

en: Width of the virtual room
cs: Šířka virtuální místnosti

en: Window
cs: Okno

en: Window decorations
cs: Dekorace oken

en: Window properties
cs: Vlastnosti okna

en: Window size
cs: Velikost okna

en: Windows GDI video output
cs: Výstup videa Windows GDI

en: Windows Service interface
cs: Rozhraní služby Windows

en: Windows opacity between 0.1 and 1
cs: Průhlednost oken mezi 0.1 a 1

en: With this option enabled, the playback will be automatically paused when minimizing the window.
cs: Při minimalizaci okna dojde k automatickému pozastavení přehrávání.

en: Write process id to file
cs: Zapsat ID procesu do souboru

en: Writer
cs: Autor

en: Writes process id into specified file.
cs: Zapsat ID procesu do zadaného souboru.

en: X coordinate
cs: Souřadnice X

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
cs: Souřadnice loga na ose X. Logem můžete pohybovat tak, že na něj kliknete levým tlačítkem.

en: X offset
cs: Posun X

en: X11 display
cs: Display X11

en: X11 video output (XCB)
cs: Výstup videa X11 (XCB)

en: XA demuxer
cs: Demultiplexer XA

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
cs: Seznam skladeb ve formátu XML (XSPF)

en: XSPF playlist
cs: Seznam skladeb XSPF

en: XSPF playlist export
cs: Export seznamu skladeb XSPF

en: XSPF playlist import
cs: Import seznamu skladeb XSPF

en: XSPF playlist|*.xspf|M3U file|*.m3u|HTML playlist|*.html
cs: Seznam skladeb XSPF|*.xspf|Soubor M3U|*.m3u|Seznam skladeb HTML|*.html

en: XVideo output (XCB)
cs: Výstup XVideo (XCB)

en: Y coordinate
cs: Souřadnice Y

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
cs: Souřadnice loga na ose Y. Logem můžete pohybovat tak, že na něj kliknete levým tlačítkem.

en: Y offset
cs: Posun Y

en: YUV output
cs: Výstup YUV

en: YUV video output
cs: Výstup videa YUV

en: Yellow
cs: Žlutá

en: Yes
cs: Ano

en: Yiddish
cs: Jidiš

en: Yoruba
cs: Jarubský

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
cs: Můžete kompletně vypnout zvukový výstup. Dekódování zvuku nebude vůbec provedeno, a proto bude trochu snížena zátěž CPU.

en: You can completely disable the sub-picture processing.
cs: Můžete kompletně vypnout zpracování obrazu v obraze.

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
cs: Můžete kompletně vypnout video výstup. Dekódování videa nebude vůbec provedeno, a proto bude trochu snížena zátěž CPU.

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
cs: Můžete vynutit výšku snímku videa. Originálně je ponechána původní výška (-1). Použitím 0 bude výška dodržovat poměr stran.

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
cs: Můžete vynutit pozici levého horního rohu okna videa (souřadnice X).

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
cs: Můžete vynutit pozici levého horního rohu okna videa (souřadnice Y).

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
cs: Můžete vynutit výšku videa. Implicitně (-1) se přehrávač VLC přizpůsobí vlastnostem videa.

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
cs: Můžete vynutit šířku videa. Implicitně (-1) se přehrávač VLC přizpůsobí charakteristikám videa.

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
cs: Můžete vynutit šířku snímku videa. Originálně je ponechána původní šířka (-1). Použitím 0 bude šířka dodržovat poměr stran.

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
cs: Můžete zvolit "dodatečná rozhraní" pro VLC. Budou spuštěna na pozadí navíc k výchozímu rozhraní. Použijte seznam modulů oddělených dvojtečkou (obvyklé moduly jsou například "rc" (dálkové ovládání), "http", "gestures", ...).

en: You can select control interfaces for VLC.
cs: Můžete si vybrat ovládací rozhraní pro VLC.

en: You can select local files with the following list and buttons.
cs: Pomocí následujících tlačítek a seznamů si můžete vybrat lokální soubory.

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
cs: Nastavení určující umístění titulků pod filmem, místo zobrazení přes film. Vyzkoušejte různé pozice.

en: You can zoom the video by the specified factor.
cs: Můžete přiblížit video v požadovaném poměru.

en: You have the latest version of VLC media player.
cs: Používáte nejnovější verzi přehrávače VLC.

en: You have two choices:
     - The interface will resize to the native video size
     - The video will fit to the interface size
     By default, interface resize to the native video size.
cs: Máte dvě možnosti:
     - rozhraní se přizpůsobí nativní velikosti videa
     - video se přispůsobí velikosti rozhraní
    Ve výchozím nastavení se rozhraní přizpůsobuje nativní velikosti videa.

en: You just need to fill one of the three following parameters, VLC will autodetect the other using the original aspect ratio
cs: Stačí zadat jeden ze tři následujících parametrů. Přehrávač VLC následně automaticky rozpozná zbývající parametry, na základě původního poměru stran.

en: You must set a name for the profile.
cs: Musíte zadat název profilu.

en: Your account was rejected.
cs: Váš účet byl odmítnut.

en: Your connection attempt to the server was rejected.
cs: Váš pokus o spojení se serverem byl odmítnut.

en: Your input can't be opened
cs: Zadaný vstup nelze otevřít

en: Your password was rejected.
cs: Vaše heslo bylo odmítnuto.

en: ZPL playlist import
cs: Import seznamu skladeb ZPL

en: Zone 0:top
cs: Zóna 0:nahoře

en: Zone 1:right
cs: Zóna 1:vpravo

en: Zone 2:bottom
cs: Zóna 2:dole

en: Zone 3:left
cs: Zóna 3:vlevo

en: Zone 4:summary
cs: Zóna 4:souhrn

en: Zoom
cs: Zvětšení

en: Zoom In
cs: Přiblížit

en: Zoom Out
cs: Oddálit

en: Zoom mode: %s
cs: Režim přiblížení: %s

en: Zoom video
cs: Přiblížit video

en: Zooming reset
cs: Obnovit přiblížení

en: [Display]
cs: [Zobrazit]

en: [Filebrowser]
cs: [Prohlížeč souborů]

en: [Global]
cs: [Globální]

en: [Loop]
cs: [Smyčka]

en: [Player]
cs: [Přehrávač]

en: [Playlist]
cs: [Seznam skladeb]

en: [Random]
cs: [Náhodné]

en: [Repeat]
cs: [Opakovat]

en: [cdda:][device][@[track]]
cs: [cdda:][zařízení][@[stopa]]

en: [vcd:][device][#[title][,[chapter]]]
cs: [vcd:][zařízení][@[titul][,[kapitola]]]

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
cs: přidejte parametr --advanced na příkazové řádce pro zobrazení pokročilých možností.

en: bits
cs: bitů

en: blocks
cs: bloky

en: boolean
cs: pravdivost (boolean)

en: buffers
cs: buffery

en: checkerboard
cs: šachovnice

en: core program
cs: hlavní program

en: debug
cs: ladění

en: decoder
cs: dekodér

en: disabled
cs: zakázáno

en: end
cs: konec

en: errors
cs: chyby

en: fixed
cs: fixní

en: float
cs: desetinné číslo

en: frames
cs: snímky

en: full
cs: plná

en: iTunes Music Library importer
cs: Import hudební knihovny iTunes

en: in
cs: v

en: integer
cs: celé číslo

en: last.fm username or password is incorrect. Please verify your settings and relaunch VLC.
cs: Uživatelské jméno nebo heslo k účtu last.fm je neplatné. Zkontrolujte vaše nastavení, a poté znovu spusťte přehrávač VLC.

en: last.fm: Authentication failed
cs: last.fm: ověření selhalo

en: libprojectM effect
cs: Efekt libprojectM

en: motion
cs: Pohyb

en: motion control interface
cs: Ovládací rozhraní pohybu

en: no
cs: ne

en: none
cs: nic

en: packetizer
cs: paketizér

en: packets
cs: pakety

en: play list
cs: seznam skladeb

en: print a list of available modules
cs: vypsat seznam dostupných modulů

en: print a list of available modules with extra detail
cs: vypsat seznam dostupných modulů s dalšími podrobnostmi

en: print version information
cs: zobrazit informace o verzi

en: projectM configuration file
cs: Soubor nastavení projectM

en: projectM preset path
cs: Cesta k předvolbám projectM

en: reset the current config to the default values
cs: obnovit současné nastavení na výchozí hodnoty

en: resets the current plugins cache
cs: obnovit současnou mezipaměť modulů

en: sec.
cs: s

en: selection list
cs: seznam výběru

en: side by side
cs: vedle sebe

en: simple
cs: jednoduchý

en: string
cs: řetězec

en: top bottom
cs: nahoře a dole

en: type
cs: typ

en: unknown
cs: neznámý

en: unknown type
cs: neznámý typ

en: use alternate config file
cs: použije alternativní soubor nastavení

en: v4l2 controls
cs: Ovládání v4l2

en: v4l2 driver controls
cs: nastavení ovladače v4l2

en: vcdx://[device-or-file][@{P,S,T}num]
cs: vcdx://[zařízení-nebo-soubor][@{P,S,T}číslo]

en: warnings
cs: varování

en: x264 advanced options.
cs: Pokročilé možnosti x264.

en: x264 preset and tuning selection
cs: Předvolby a ladění výberu x264

en: x264 profile and level selection
cs: Výběr úrovně a profil x264

en: yes
cs: ano

en: yes: %@ @ %@ kb/s
cs: ano: %@ @ %@ kb/s

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
cs: | přidat XYZ  . . . . . . . . . . . . přidat XYZ do seznamu skladeb

en: | chapter [X]  . . . . set/get chapter in current item
cs: | kapitola [X]  . . . . nastavit/získat kapitolu v současné položce

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
cs: | vyčistit . . . . . . . . . . . . . . vyčistit seznam skladeb

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
cs: | zařadí XYZ  . . . . . . . . . přídá XYZ do fronty seznamu skladeb

en: | frame. . . . . . . . . .  play frame by frame
cs: | snímek. . . . . . . . . . přehrát snímek za snímkem

en: | goto . . . . . . . . . . . . . .  goto item at index
cs: | přejít . . . . . . . . . . . . . .  jít na na položku v rejstříku

en: | info . . . . .  information about the current stream
cs: | info . . . . .  informace o současném proudu

en: | loop [on|off] . . . . . . . . . toggle playlist loop
cs: | smyčka [zapnuto|vypnuto] . . . . . . . . . přepnout mezi opakováním seznamu skladeb

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
cs: | další . . . . . . . . . . . . . . další položka v seznamu skladeb

en: | normal . . . . . . . . . .  normal playing of stream
cs: | normální . . . . . . . . . . normální přehrávání proudu

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
cs: | přehrát . . . . . . . . . . . . . . . . . . přehrát proud

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
cs: | seznam skladeb . . . . . zobraz položky v současném seznamu skladeb

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
cs: | předchozí . . . . . . . . . . . .  předchozí položka v seznamu skladeb

en: | random [on|off] . . . . . . .  toggle random jumping
cs: | náhodné [zapnuto|vypnuto] . . . . . . .  přepnout mezi mezi náhodným přehráváním

en: | repeat [on|off] . . . .  toggle playlist item repeat
cs: | opakovat  [zapnuto|vypnuto] . . . .  přepnout mezi opakováním položek ze seznamu skladeb

en: | stats  . . . . . . . .  show statistical information
cs: | statistky  . . . . . . . .  zobrazit statistické informace

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
cs: | stav . . . . . . . . . . . současný stav seznamu skladeb

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
cs: | zastavit . . . . . . . . . . . . . . . . . . zastavit proud

en: | strack [X] . . . . . . . . .  set/get subtitle track
cs: | strack [X] . . . . . . . . . nastavit/získat stopu titulků

en: | title [X]  . . . . . . set/get title in current item
cs: | název [X]  . . . . . . nastavit/získat název současné položky
